W rudzkim sanktuarium rozpoczyna się festiwal, który potrwa do października.
To już 22. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Opactwie”, który w niedzielne popołudnia niezmiennie gromadzi miłośników muzyki w rudzkiej bazylice, a zarazem stanowi doskonałą okazję do tego, żeby dłużej i bez pośpiechu pobyć w pocysterskich murach i odwiedzić otaczający je park.
Festiwal zainaugurują 28 maja, podobnie jak w poprzednich latach, dyplomanci Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.
Ks. Bogdan Kicinger, dyrektor festiwalu, w słowie zapraszającym na to wydarzenie przypomina o cennym dziedzictwie, które wniosły wielkie opactwa, tworząc podwaliny tożsamości Europy. „Kultura jako element owej tożsamości jest procesem ciągłym. Nowe formy wpisują się w to, co odziedziczone z przeszłości, wprowadzając własnego ducha i dopowiadając własne interpretacje. Aby podkreślić ten fakt, uwzględnimy też w tej edycji kompozytora z przeszłości o wiele nam bliższej niż czasy rozkwitu cystersów, mianowicie Feliksa Nowowiejskiego, którego 140. rocznica urodzin dała asumpt ku temu, by lata 2016-2017 (po części każdego) poświęcić jego pamięci.” – zapowiada dyrektor festiwalu.
Spotkania muzyczne w ramach festiwalu z udziałem zaproszonych artystów będą się odbywały od maja do października.
W kolejnych koncertach wystąpią: 25 czerwca – Stanisław Pielczyk – organy (Raszczyce – Katowice), 16 lipca – Mariola Brzoska – organy (Gliwice), 27 sierpnia – Brygida Tomala – organy (Babice - Katowice), 24 września – Jerzy Kukla – organy (Lublin), 22 października – chór i kwartet smyczkowy parafii św. Anny w Babicach, chór Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach pod dyrekcją Brygidy Tomali.
Koncerty odbywają się o godzinie 17.00 w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach (wcześniej o 16.00 w bazylice sprawowana jest Msza św.).