Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świat niepodzielony

– Do naszego przedszkola zapisujemy rodziców, a nie dzieci – mówi Bożena Szulik, dyrektor placówki. Dlaczego? Bo oni są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami.

Nie tylko dla katolików

Co jeszcze wyróżnia to przedszkole? – Zgodnie z naszym modelem przyjmujemy tylko pełne rodziny. Nasi nauczyciele są szkoleni w takim kierunku, żeby wspierać rodzinę w całości: oboje rodziców i dzieci – tłumaczy Bożena Szulik. W praktyce oznacza to, że rodzice powinni mieć ślub sakramentalny i razem wychowywać dzieci w duchu katolickim. Może się jednak zdarzyć, że ktoś, kto nie jest katolikiem, zechce posłać dziecko do tego przedszkola, ale musi przyjąć zasady w nim panujące. – Rodzice, którzy do nas przychodzą, wiedzą, że jest to placówka, w której w centrum stawiamy wartości Kościoła katolickiego. Od początku rozmawiamy z nimi na ten temat. Ci, którzy do nas trafili, cieszą się, że pod względem światopoglądowym jest to miejsce bezpieczne, że nie będą tu wpajane dzieciom do głowy ideologie niesprzyjające rodzinie. Nauczyciel, chcąc nie chcąc, przekazuje swój światopogląd dziecku, więc my dbamy o to, żeby to był światopogląd zgodny z naszym – zapewnia Bożena Szulik. W programie przedszkola motywy religijne przewijają się przez cały dzień. Praktykuje się na przykład modlitwę na rozpoczęcie dnia, przed i po posiłkach. – Proponujemy szereg różnych zajęć, a wśród nich angielski z native speakerem, ścieżki dydaktyczne, psychomotorykę, muzykę, indywidualną pracę z logopedą oraz katechezę. Szczególne okresy liturgiczne, takie jak Adwent czy Wielki Post, przeżywane są w sposób angażujący dzieci – wylicza dyrektorka przedszkola.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma