Od piątku rusza pilotażowy projekt profilaktyczny pod hasłem "Bytom przyjazny starszemu wiekowi".
Adresatem programu są mieszkańcy miasta w przedziale wiekowym od 50 do 65 lat. Uczestnicy projektu skorzystają z panelu badań diagnostycznych, które mają na celu wczesne rozpoznanie schorzeń typowych dla starszego wieku.
Szczegóły projektu zaprezentowali lekarze z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 ul. Żeromskiego 7.
- Coraz powszechniejsze stają się w programy profilaktyczne adresowane do poszczególnych grup pacjentów. Realizowane są działania ukierunkowane na choroby kobiece, cukrzycę czy schorzenia układu krążenia - mówił Zenon Przywara, zastępca dyrektora szpitala.
Głównym założeniem projektu jest ocena sytuacji zdrowotnej mieszkańców Bytomia w wieku przedemerytalnym, analiza ich potrzeb zdrowotnych oraz wypracowanie dobrego systemu wczesnej diagnostyki ukierunkowanej na choroby charakterystyczne dla osób po 50 roku życia.
Pilotażowy program skierowany jest do 100 osób, które skorzystają z panelu badań diagnostycznych. Obejmują one ogólnie badania przesiewowe do oceny funkcji poznawczych, a następnie EKG, echo serca, tomografię komputerową oraz konsultacje: psychologiczną, neurologiczną i geriatryczną.
- Na podstawie tych badań określimy kondycję zdrowotną pacjenta. Jeśli będzie wymagał pomocy medycznej, zostanie skierowany do specjalistycznej poradni lub przyjęty do szpitala. Uczestnikom, których stan zdrowia jest dobry, zaproponujemy spotkania i warsztaty profilaktyczne poświęcone zdrowemu stylowi życia - wyjaśniała prof. Małgorzata Muc-Wierzgoń, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii.
Pilotażowy program zostanie zainaugurowany wykładem "Zdrowe starzenie", który odbędzie się w piątek, 12 maja, w siedzibie bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Badania realizowane będą do czerwca.