Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zmarł Henryk Sakwerda - śląski mistrz kaligrafii

Był twórcą kroju pisma Silesiana oraz emerytowanym redaktorem graficznym "Gościa Niedzielnego".

Miał 75 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek  20 kwietnia o 9.00 w parafii św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie.
 
Henryk Sakwerda był bardzo dużym autorytetem w dziedzinie liternictwa. Śląski mistrz kaligrafii zajmował się też projektowaniem graficznym oraz rysunkiem satyrycznym.
 
- Serdeczny, ciepły, skromny, bardzo pomocny, z dużym, specyficznym poczuciem humoru - tak wspominają go pracownicy studia graficznego "Gościa Niedzielnego".
 
- Kiedy wychodził do domu, to zawsze dzwonił do żony i mówił: "Ja wychodzę, wstawiaj kartofle!". A na słowa: "Do widzenia, panie Heniu!" zawsze odpowiadał: "Smacznego!".
 
Stworzony przez niego krój pisma Silesiana powstał w 2006 r. na zamówienie władz województwa śląskiego.
 
Jego prace były prezentowane w Niemczech i Finlandii na wystawach IBA (Internationale Buchkunst Ausstelung). Stworzone przez niego typogramy i kaligramy znajdują się w stałej ekspozycji Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oraz w zbiorach prywatnych w Niemczech, Szwajcarii, USA i w Polsce.
 
Henryk Sakwerda urodził się w 1942 r. w Mikołowie, w 1965 r. ukończył Technikum Poligraficzne. Pracował m.in. w Zakładach Matryc Linotypowych w Katowicach oraz w "Gościu" (od 1997 do 2008 r., najpierw jako redaktor graficzny, później - w sekretariacie redakcji oddziałów diecezjalnych).
 
Prowadził również zajęcia z kaligrafii dla studentów grafiki w Śląskiej Wyższej Szkole Informatyki w Chorzowie.
 
Był zapraszany na spotkania z studentami ASP w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. Zmarł w Wielkanoc 16 kwietnia.
Zmarł Henryk Sakwerda - śląski mistrz kaligrafii   Henryk Sakwerda był bardzo dużym autorytetem w dziedzinie kaligrafii Roman Koszowski /Foto Gość

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama