Wieczorem w Wielki Poniedziałek ulicami Gliwic przeszła procesja Drogi Krzyżowej.
Wierni z krzyżem wyruszyli sprzed katedry po wieczornej Eucharystii i przeszli, rozważając kolejne stacje, do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.
– Rozważania te są odbiciem naszego życia – powiedział tam do uczestników bp Jan Kopiec. – Na Drodze Krzyżowej Jezusa spotykamy samych siebie. Każdy z nas ma jakiś udział w trudnościach, cierpieniach, lękach, wątpliwościach, jakie towarzyszyły Jezusowi. Od niesłusznego wyroku, przez wszystkie upadki, ludzi, od których nie otrzymał dobrego słowa, ale też tych, którzy byli wsparciem. Gdzie my jesteśmy, gdzie siebie odnajdziemy? – pytał biskup gliwicki, dodając: – Każdy z nas ma Drogę Krzyżową na swoją własną miarę.
Rozważając te tajemnice zbawienia, dojrzewając w wierze, coraz bardziej poznajemy sens tej drogi. – Nie była tylko bardzo bolesnym wydarzeniem wstrząsającym sumieniem, ale także drogą, która miała prowadzić do uzdrowienia. Od tamtego wydarzenia minęły wieki, ale Droga Krzyżowa zaprasza nas nieustannie – zauważył bp Kopiec. – Nie zatrzymujemy się na śmierci, na Kalwarii. Potrzebujemy siły, aby z niej zejść i podjąć życie. Oby nowe i przynoszące dobre owoce. Bądźmy ludźmi odważnymi, którzy z Golgoty zejdą do pustego grobu i powiedzą: miał rację. Bo w Nim właśnie możemy złożyć naszą nadzieję – powiedział biskup gliwicki.
Przypomniał, że możemy rozważać te tajemnice sami, ale najczęściej robimy to we wspólnocie. W procesji, która przeszła ulicami Gliwic, niesiony był duży drewniany krzyż. Pomiędzy kolejnymi stacjami przejmowali go kolejno Bractwo Najświętszego Sakramentu, przedstawiciele gliwickich parafii, różnych stowarzyszeń, ruchów i wspólnot, księża, siostry zakonne oraz młodzież i dzieci.
Intencje tej wspólnej modlitwy związane były z 25-leciem diecezji i rozpoczętym właśnie I Synodem Diecezji Gliwickiej. Na zakończenie bp Jan Kopiec udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego.