Nowy numer 15/2024 Archiwum

Zmarł kamilianin brat Franciszek Wieczorek

Po długiej chorobie odszedł do Pana 6 kwietnia. Ceremonie pogrzebowe odbędą się 11 kwietnia w Zabrzu i Tarnowskich Górach.

Brat Franciszek Wieczorek urodził się w Opolu w 1928 roku, ale od dzieciństwa był związany z Zabrzem. W zeszłym roku we wrześniu w tutejszym kościele św. Kamila świętował 60. rocznicę wieczystych ślubów zakonnych. Jego życiorys i zasługi przybliżył wtedy o. Wojciech Węglicki, proboszcz parafii.

Brat Franciszek do zakonu kamilianów wstąpił w 1950 roku. W Taciszowie w 1952 roku złożył pierwsze śluby czasowe, a wieczyste - 8 września 1956 roku.

Wkrótce rozpoczął pracę w Zabrzu, w domu opieki, gdzie posługiwał na różne sposoby. Był konserwatorem urządzeń, palaczem, jeździł po żywność dla chorych, opiekował się nimi w czasie pełnienia dyżurów, pomagał w ich pielęgnacji, robił pacjentom zakupy, zajmował się transportem chorych do szpitala oraz na konsultacje lekarskie, opiekował się także kostnicą i przygotowaniem ciał zmarłych do godnego pogrzebu.

W sumie w zabrzańskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym brat Franciszek przepracował 55 lat. Był też organistą w parafii św. Kamila i grał w zastępstwie w wielu zabrzańskich kościołach.

Jego pasją było przygotowywanie szopki na Święta Bożego Narodzenia z ponad 50 ruszającymi się postaciami, która cieszyła się zawsze dużym zainteresowaniem. Z myślą o chorych uprawiał ogródek na podwórku klasztornym.

Brat Franciszek w 2007 roku otrzymał prestiżowe Wyróżnienie im. św. Kamila - nagrodę przyznawaną przez kapitułę pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Zabrze ludziom szczególnie zasłużonym dla miasta. Po jej wręczeniu powiedział: „To jest dla mnie najpiękniejsza i najcenniejsza z nagród. Traktuję ją jako ukoronowanie całego mojego życia. Cieszę się, że św. Kamil, któremu służę, przez tę nagrodę przekonał mnie o tym, że wybrałem właściwą drogę swojego życia, nie zmarnowałem swojego powołania i coś dobrego zrobiłem dla innych. Ja ze swej strony obiecuję, że tę nagrodę będę nosił w swoim sercu do końca moich dni”.

Brat Franciszek zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Szpitalu św. Kamila w Tarnowskich Górach, w wieku 88 lat.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w Wielki Wtorek 11 kwietnia o 12.00 w kościele św. Kamila w Zabrzu (ul. Dubiela 10).

Po Mszy trumna z ciałem Zmarłego zostanie przewieziona do Tarnowskich Gór do kamiliańskiego kościoła Matki Bożej Uzdrowienie Chorych (ul. Różana 2), skąd o godz. 14.00 śp. brat Franciszek zostanie odprowadzony na cmentarz zakonny, zgodnie z jego życzeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy