Nowy numer 38/2023 Archiwum

Jest fuzja KHW z PGG

- Dziś powstaje największa spółka węglowa w Unii Europejskiej. To ogromna szansa dla polskiego górnictwa, polskiej gospodarki i dla regionu - przyznał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Fuzja Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego nastąpiła w piątek 31 marca.

- Na połączeniu obu spółek zyska branża, obie spółki, ale przede wszystkim ich pracownicy. Silna firma to stabilne miejsca pracy, więcej pieniędzy na inwestycje i szersze rynki zbytu - przekonywał minister. Jego zdaniem połączenie ma ugruntować silną pozycję PGG na rynku.

Do PGG trafią wszystkie kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (mowa o kopalniach Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek).

Polska Grupa Górnicza zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ponad 1 mld zł. W planie inwestycyjnym, jak podaje ministerstwo energii, są między innymi:

  • drążenie wyrobisk górniczych
  • modernizacja zakładu przeróbki kopalni Murcki-Staszic, by był w stanie obsłużyć zwiększoną ilość wydobycia, które do niego trafi,
  • zakup niezbędnych obudów zmechanizowanych,
  • zakup urządzeń transportowych,
  • zakup i stopniowe wykonywanie urządzeń schładzających powietrze, dla poprawy warunków pracy,
  • instalowanie kolejnych rurociągów technologicznych, w tym podsadzkowych, dzięki którym można odcinać stare wyrobiska, tworzące ryzyko pożarów endogenicznych, skutecznie likwidować te pożary
  • zakup urządzeń transportowych, w tym taśmy przystosowane do jazdy załogi w KWK Mysłowice Wesoła

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zwrócił uwagę, że połączenie PGG i KHW to kolejny etap reformy sektora. Stwierdził też, że dzięki podjętym działaniom restrukturyzacyjnym PGG zaczyna przynosić zyski.

- Dzięki naszym działaniom dziś możemy z optymizmem patrzeć na przyszłość sektora. Połączenie KHW i PGG to ważny krok dla górnictwa węgla kamiennego, dla Śląska i polskiej gospodarki. Kolejne wciąż przed nami - podsumował.

W piątek 31 marca, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, do SKR trafiła część kopalni "Wieczorek" KHW. Obejmuje ona szyby Poniatowski i Wschodni, 7,5 km wyrobisk podziemnych i około 6,5 ha gruntów.

Do SRK przekazano również 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego. Skorzystają oni z rozwiązań osłonowych, 330 osób z jednorazowych odpraw pieniężnych, 264 - z urlopów górniczych, natomiast 3 osoby podjęły pracę w SRK.

Porozumienie społeczne w sprawie fuzji PGG z KHW podpisano 1 marca. Zgodnie z nim wszyscy pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego mają gwarancję pracy w Polskiej Grupie Górniczej. Wynagradzani będą na zasadach obowiązujących w PGG.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast