Po co metropolia?

Dr hab. Halina Dudała, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach wraz z dr. Andrzejem Grajewskim, redaktorem Gościa Niedzielnego poprowadzili panel dyskusyjny z okazji 25. rocznicy powstania kościelnej metropolii pt. "Metropolia katowicka - szansa czy ryzyko duszpasterskiej i społecznej integracji?".

Głos zabrali także biskupi metropolii. Dziękując za wystąpienia, bp Czaja stwierdził, że „może będą jakieś przetasowania” - Może metropolia górnośląska mogłaby mieć diecezję bielsko-żywiecką - zażartował.

Bp Kopiec zauważył, że trudność, przed którą stanęła diecezja gliwicka, polegała na tym, że trzeba było „wszystko tworzyć od nowa”. - Kuria, sąd - trzeba to było wszystko stworzyć. Kończymy ten pierwszy etap I Synodem Diecezji Gliwickiej - mówił hierarcha.

Dyskusję podsumował abp Wiktor Skworc. - Obowiązkiem metropolity jest budowanie metropolii i próbujemy to robić. Próbujemy się zastanawiać, co jest pierwszą powinnością Kościoła, a jest nią ewangelizacja. Wiemy, na jakie napotykamy trudności. Problemy wszędzie są podobne, chociaż mają inne konteksty. O tym rozmawiamy i chcemy wspólnie działać i współdziałać. Mamy wspólną historię i wydobywamy z niej to, co nas łączy - mówił.

Hierarcha zauważył także, że na Górnym Śląsku „mamy świadomość, że ewangelizujemy i jesteśmy oparciem dla mieszkańców”. - Stąd duch współpracy z samorządami, który jest modelowy w archidiecezji katowickiej - powiedział metropolita katowicki.

Zauważył także, że metropolia górnośląska z perspektywy kościoła w Polsce jest widziana pozytywnie. - Jesteśmy postrzegani jako ziemia dość wyjątkowa pod względem intensywności praktyk, powołań. I muszę powiedzieć, że Kościół w Polsce od nas pewnych inspiracji oczekuje - przestrzeni duszpasterskiej - zaznaczył. Wskazał tutaj m.in. na powrót Komisji Duszpasterskiej KEP do Katowic.

Na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego obecni byli licznie zebrani przedstawiciele samorządowców z przewodniczącą zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik na czele. Parlament reprezentowała minister Krystyna Szumilas.

Po zakończonym sympozjum jego uczestnicy przeszli do archikatedry Chrystusa Króla na Eucharystię z okazji ćwierćwiecza powstania metropolii górnośląskiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..