Nowy numer 33/2018 Archiwum

W środku metropolii

Ponad 600 tysięcy wiernych i 156 parafii – tyle obecnie liczy diecezja gliwicka.

Powstała ona 25 lat temu na mocy bulli papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 roku. Utworzonych zostało wtedy w sumie osiem nowych metropolii i trzynaście diecezji. Terytorium diecezji gliwickiej wydzielono z dwóch starszych – opolskiej i katowickiej. Pierwszym ordynariuszem został bp Jan Wieczorek, a biskupem pomocniczym Gerard Kusz, obydwaj z Opola. Diecezja gliwicka weszła w skład nowej metropolii górnośląskiej ze stolicą w Katowicach, którą utworzyły archidiecezja katowicka oraz diecezje gliwicka i opolska. Na katedrę w Gliwicach wybrano kościół Świętych Piotra i Pawła, którzy zostali zarazem głównymi patronami nowej diecezji.

Od razu zaczęto tworzyć struktury kościelne, a w następnych latach różne instytucje, które służą w dziele ewangelizacji. Już w maju 1992 roku zaczęliśmy wydawać gliwickiego „Gościa Niedzielnego”, a w lipcu powstała diecezjalna Caritas. Nasi klerycy kształcą się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się tam 45 alumnów. Diecezja ma ponad 370 księży, w tym prawie 250 pracujących w duszpasterstwie parafialnym. Mamy też szesnaście zgromadzeń żeńskich i jedenaście męskich (w tym 145 księży). Od 1992 roku powstało jedenaście nowych parafii. 25 marca obchodzimy srebrny jubileusz. Na ten dzień biskup gliwicki Jan Kopiec zwołał pierwszy synod diecezjalny, który potrwa do 4 listopada 2018 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma