Ustawa metropolitalna dla Śląska przyjęta

Sejm przyjął ją w czwartek prawie jednogłośnie. Za głosowało 432 z 439 posłów. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Metropolia w województwie śląskim powstanie 1 lipca tego roku, jej działanie rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. Ustawa ma przynieść finansowy zastrzyk z budżetu państwa w wysokości 250 mln zł rocznie.

Powstanie metropolii górnośląskiej ma wpłynąć również na sprawny transport, wspólną promocję, czy współpracę w zakresie ustalania przebiegu dróg. Do związku metropolitalnego mają wejść gminy zamieszkane łącznie przez ponad 2 miliony osób.

Drugie czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego odbyło się w środę 8 marca. Sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przekazały do Sejmu ustawę o związku metropolitalnym woj. śląskiego z poprawkami oraz wnioskiem mniejszości. W środę sprawozdanie połączonych komisji o projekcie ustawy przedstawił poseł Jerzy Polaczek.

W czwartek, po poprawkach, ustawa została przegłosowana w Sejmie. Ustawa zostanie opublikowana na przełomie marca i kwietnia tego roku. Za jej przyjęciem głosowało w czwartek 432 posłów; 1 był przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

W trzecim czytaniu Sejm odrzucił m.in. wnioski mniejszości zmierzające do uniwersalności ustawy. Szef MSWiA argumentował, że w Polsce istnieją dwie metropolie: warszawska i śląska. Zapowiedział, że zostanie opracowany także projekt dla pozostałych ośrodków, będących aglomeracjami.

Przygotowany przez MSWiA projekt dla woj. śląskiego ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu, zawiera ona szereg wad.

Metropolia ma powstać 1 lipca 2017 r., jej działanie ma rozpocząć się 1 stycznia 2018 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..