Walcz, a na rany nie zważaj

Propozycja Centrum "Theotokos" w Gliwicach na początek Wielkiego Postu - już w kolejny weekend.

Duchowy wzrost to walka - z jednej strony możemy liczyć na wsparcie Ducha Świętego, lecz z drugiej czekają nas zakusy szatana. I właśnie o tej walce w codziennym życiu będzie opowiadał o. Mirosław Bożek, jezuita i rekolekcjonista, na sesji formacyjnej "Walcz, a na rany nie zważaj" w Centrum Kształcenia i Dialogu "Theotokos" w Gliwicach.

- Na ten temat składają się dwa punkty wyjścia. Pierwszy to mało znany klasyk Wawrzyńca Scupoli "Walka duchowa". Drugi to nasza ignacjańska duchowość, bo tytuł tej sesji to słowa, które pochodzą z modlitwy św. Ignacego Loyoli o gorliwą służbę Bożą - tłumaczy o. Bożek. - Kluczem do całości będzie też to, że istotą grzechu jest utrata zaufania do Pana Boga, zaś istotą świętości jest pełnia tego zaufania, wyrażana w słowach: "Jezu, ufam Tobie". Nasza codzienność, wszelkie małe i wielkie wybory, wyrażają właśnie to zmaganie między zaufaniem a jego brakiem.

W zaproszeniu na sesję czytamy między innymi, że "będzie można dokonać inwentaryzacji wyposażenia, jakie otrzymaliśmy do codziennej duchowej walki, oraz zidentyfikować swoje najmocniejsze i najsłabsze strony, które w tej walce potrzebujemy uwzględnić".

O jakie wyposażenie chodzi? - Jako praktyczne ćwiczenie będę chciał zaproponować to, co opisuje św. Paweł w Liście do Efezjan: "pełna zbroja Boża". Przyjrzymy się, co oznaczają i symbolizują te poszczególne elementy w sprzęcie rzymskiego żołnierza z czasów św. Pawła. Oraz jak każdego z tych elementów używamy lub nie używamy w codziennym życiu i jak o ten sprzęt dbamy - zapowiada o. Bożek.

Chociaż sesja odbędzie się na samym początku Wielkiego Postu, rekolekcjonista podkreśla, że walka duchowa to coś znacznie bardziej uniwersalnego. - Wielki Post sprzyja temu, by lepiej zmobilizować się do tego, ale przecież postanowienie poprawy podejmujemy przy każdej spowiedzi - uważa. - Przez cały rok potrzebujemy się nawracać, jednak potrzebujemy dodatkowej motywacji na całkiem przyziemnym, ludzkim poziomie. Dlatego Wielki Post to taki duchowy impuls, który jest nam dany, aby to zaproszenie do nawrócenia przypomnieć.

Sesja formacyjna "Walcz, a na rany nie zważaj" będzie prowadzona od 3 do 5 marca w Centrum "Theotokos" w Gliwicach. Zapisać można się telefonicznie pod numerem 797 907 741 lub wysyłając e-mail na adres: ckid.theotokos@gmail.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..