Nowy numer 3/2021 Archiwum

Śląskie: Uchwała antysmogowa do konsultacji społecznych

Uchwała przewiduje obowiązek wymiany kotłów oraz zakaz od września 2017 r. palenia węgla brunatnego, mułów, flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

W konsultacjach społecznych uczestniczyć mogą mieszkańcy województwa, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, administracja rządowa, instytucje oraz środowiska naukowe i związki wyznaniowe.

Po ich zakończeniu projekt zostanie skierowany do opiniowania przez samorządy lokalne, następnie rozpoczną się konsultacje z organizacjami pozarządowymi. Później dokument trafi pod obrady Sejmiku.

Uwagi i wnioski mogą być wnoszone do 6 lutego, w formie pisemnej, na adres Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice bądź ustnie w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Reymonta 24, 40-029 Katowice (w godzinach pracy urzędu) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: srodowisko@slaskie.pl.

Treść dokumentu znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Przyjęty niedawno przez Zarząd Województwa projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły 5-10 lat, powinni je wymieć do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają na to czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4 - w ich przypadku graniczną datę obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłużono do końca roku 2027.

Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Uchwała przewiduje, że od 1 września 2017 nastąpi zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Po zakończeniu konsultacji projekt uchwały antysmogowej ma zostać skierowany pod obrady Sejmiku. Ma ona zostać przyjęta przez radnych wojewódzkich przed następnym sezonem grzewczym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama