Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jesteś wolny

O co chodzi z „firanką” na monstrancji albo dziwnym szalikiem księdza? Na to spotkanie młodzi ludzie nie przyjechali po kerygmat, ale żeby zadać podstawowe pytania na początku drogi ich wiary.

A Artur Trzęsiok dodaje, że dla niego wiara nie jest przestrzenią, w której odpowiedzi są ważniejsze niż pytania. – Zachęcaliśmy do zastanowienia się nad tym, czy jest coś więcej niż tylko to, co widzimy. Bo my wierzymy, że jest – przekonuje. – Piotr był rybakiem i znał się na swojej robocie. Wiedział, że skoro nie złowił ryb przez całą noc, to dalsze zarzucanie sieci jest zwyczajnie głupie. Ale w pewnym momencie uwierzył Jezusowi, czyli pozwolił sobie na myśl, że to, co sam wie, to nie wszystko. A później został papieżem, co dobrze prognozuje wszystkim tym, którzy zaczynają wierzyć – żartuje.

Oprócz wiary i rozumu „Dwa skrzydła” mają jeszcze inne znaczenie, bo przecież kojarzą się z ptakami, czyli wolnością i swobodą. – Już samo pozwolenie sobie na zobaczenie, że w świecie istnieje „drugie dno”, jest wyzwalające. Trzymanie się tylko tego, co można ogarnąć zmysłami, nie daje poczucia swobody. Jezus powiedział, że prawda nas wyzwoli, więc szukając jej, możemy doświadczyć wolności. To rzeczywiście uskrzydla – tłumaczy ks. Krzysztof Ruciński. – Kiedy byłem młodszy, kierowało mną słowo „musisz”. Musisz iść do kościoła, musisz wtedy ładnie się ubrać, musisz się spowiadać… Nie widziałem wówczas Kościoła jako przestrzeni wolności. Dlatego na rekolekcjach pokazywaliśmy, że wiara jest wolnością. Nawet jeśli początkowo miałaby się ona wyrażać w zadawaniu pytań o to, dlaczego ręce do modlitwy się składa, a nie zakłada, co Kościół chce nam przekazać, zakrywając monstrancję „firanką”, albo czemu ksiądz odprawia Mszę w takim dziwnym szaliku, który nawet go nie grzeje… – opowiada Artur Trzęsiok. – Bez zrozumienia takich rzeczy osoba wkraczająca w wiarę nie będzie czuła w Kościele wolności, tylko opresję i rygor – dodaje.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama