- Dobra nie wystarczy raz zasiać w ziemię, trzeba ciągle o nie dbać - powiedział w Zabrzu bp Jan Kopiec podczas modlitwy za miasto.
Przez dwa dni, 1 i 2 października, Zabrze świętowało 94. rocznicę nadania praw miejskich, a zarazem 20 lat od ustanowienia św. Kamila jego patronem. W niedzielę z tej okazji w kościele św. Kamila Eucharystii za miasto przewodniczył bp Jan Kopiec.
– Nasze miasto ma długą historię budowaną przez naszych przodków już od prawie XII wieku. Długo byliśmy największą wsią w Europie, dziś jesteśmy prężnie rozwijającym się miastem – powiedziała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. – Od 20 lat patronuje nam św. Kamil. Miasto, które swoje działania koncentruje na pracy dla drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego i chorego, nie mogło mieć innego patrona.
Przed uroczystością w kościele św. Kamila Mira Fiutak /Foto Gość Na uroczystości oprócz przedstawicieli władz miasta obecni byli goście z miast partnerskich i innych zaprzyjaźnionych miast w Europie. A także laureaci kolejnych edycji Wyróżnienia im. św. Kamila przyznawanego osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Podczas uroczystości zaśpiewał chór „Resonans con tutti”.
– Ustanowienie św. Kamila patronem miasta to akt duchowy, nie tylko administracyjny – zauważył bp Jan Kopiec. – Patrona wyjątkowo aktualnego, który może być klamrą spinającą dawne pokolenia i obecne. Taki przykład człowieka świętego może być niezwykle owocny. To jakby przypomnienie, że dziś też nam potrzeba takich ludzi. Bo mijają wieki, cywilizacja się rozwija, ale nic nie zastąpi miłosiernych rąk człowieka pochylającego się nad najbardziej potrzebującymi – powiedział.
Baner informujący o 20. rocznicy ustanowienia św. Kamila patronem Zabrza Mira Fiutak /Foto Gość Biskup gliwicki zwrócił też uwagę na odpowiedzialność za sprawy społeczne. – Dobra nie wystarczy raz zasiać w ziemię, trzeba ciągle o nie dbać. Poprzez wychowanie uczciwego człowieka, który wie, jakie jest jego miejsce w świecie i społeczeństwie. Odpowiedzialnego, szanującego życia i broniącego ludzką godność. To jest trudne zadanie i wymaga pracy pokoleń. Ale bez tego nie będzie dojrzałego społeczeństwa – stwierdził.
Dzień wcześniej odbyły się Skarbnikowe Gody, ulicami miasta przeszła barwna parada. A po niej w parku Poległych Bohaterów odbył się piknik rodzinny. Na zakończenie świętowania w niedzielę zaplanowany został galowy koncert w Domu Muzyki i Tańca.