W sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbyły się diecezjalne dożynki. Mszy dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył dziś bp Jan Kopiec.
Uroczystość, z udziałem przedstawicieli władz, samorządów, rolników i działkowiczów połączona była jak zwykle z poświęceniem i prezentacją koron żniwnych. – Cieszymy się bardzo, że możemy spojrzeć Panu Bogu w Jego twarz dobrą i zawsze opiekuńczą dla nas, i podziękować za dzisiejszy plon – mówił we wstępie do Mszy św. bp Jan Kopiec, który od rolników i działkowiczów diecezji gliwickiej otrzymał tradycyjny bochenek chleba z tegorocznych plonów. W homilii bp Kopiec podkreślił, że dzień dożynek jest dniem optymizmu i zwykle uczucia satysfakcji, że wysiłek, który został włożony w miniony sezon jest czymś pożytecznym. – Oglądając plony ziemi, przeżywamy jakąś szczególna tajemnicę. Żaden inny efekt naszej pracy nie ma w sobie takiej mocy, jak właśnie oglądanie plonów ziemi, w czym zawsze ujawnia się umiejętność współpracy człowieka z siłami, które Pan dał swojemu stworzeniu – mówił bp Kopiec. Podkreślił przy tym, że jest coś wyjątkowego, niemal tajemniczego w tym, że najmniejsze ziarno zawiera w sobie moc wzrastania i wydawania plonu. Nawiązując do historii, mówił między innymi o potrzebie sprawiedliwego podziału plonów. Zachęcił do uczciwości i rachunku sumienia z tego, co posiadamy, co potrafimy osiągnąć i jak tym gospodarujemy dla wspólnego dobra.
Przypomniał też wkład cystersów, którzy w Rudach byli obecni i wprowadzali kulturę rolną, a modląc się, wiedzieli, jak harmonijne budować pomyślność tej ziemi.
Prezentacja koron żniwnych w ogrodzie sanktuarium Marek Tomasiak