Jeśli wiesz o Rozbarku coś, co warto opowiedzieć innym…
„Rozbark – Nikiszowiec. Na wspólnym szlaku” – pod takim hasłem w dzielnicach Bytomia i Katowic, będących kwintesencją śląskości, rusza projekt Stowarzyszenia Fabryki Inicjatyw Lokalnych. Jeśli wiesz o Rozbarku coś, co warto opowiedzieć innym – przyjdź na spotkanie do Teatru Rozbark, które odbędzie się 30 sierpnia o 17.00.
– Projekt adresujemy przede wszystkim do osób powyżej 60. roku życia – mówi Małgorzata Krakowiak ze stowarzyszenia – Dysponują oni ogromną wiedzą o miejscach i czasach, które powoli odchodzą w zapomnienie, chcielibyśmy utrwalić ich wspomnienia w specjalnej publikacji. Mamy coraz mniej czasu, żeby zebrać te historie.
Nikiszowiec i Rozbark wybrano dlatego, ponieważ są miejscami, gdzie dzięki oddolnej inicjatywie kultywowane są lokalne tradycje. To mieszkańcy Nikiszowca wspierani przez lokalnych liderów wpadli na pomysł jarmarku bożonarodzeniowego (Jarmark na Nikiszu) oraz organizowanego w lipcu Odpustu u Babci Anny. Z kolei mieszkańcy Rozbarku robią wiele, by nie zapomniano o ich śląskich korzeniach, przychodzą na wielkanocne święcenie pokarmów w strojach rozbarskich. W obu dzielnicach występują tradycje związane z górnictwem.
Od kilku lat Nikiszowiec jest miejscem kojarzonym w całym kraju; przyjeżdżają tu turyści nie tylko z Polski. Organizatorzy projektu chcieliby, żeby podobnie było z Rozbarkiem.
Jednym z elementów projektu ma być także publikacja o ludziach mieszkających w Rozbarku i Nikiszowcu. Oparta będzie na tzw. „historii mówionej”, czyli rozmowach z mieszkańcami. Udział w nich może wziąć każdy, kto pamięta, jak to dawniej bywało. Jak w śląskim duchu przygotowywano się do świąt, jak przebiegały wesela czy też, jak rankiem 4 grudnia budziły mieszkańców orkiestry górnicze. Zbierane będą także dawne fotografie i pocztówki
O szczegółach będzie można porozmawiać podczas spotkania w Teatrze Rozbark przy ul. Kilara 29 w Bytomiu.