- Niech ten odnowiony dom będzie miejscem, do którego będziemy wszyscy chętnie przychodzić - powiedział bp Jan Kopiec.
Wizerunek Chrystusa Króla w prezbiterium autorstwa Szymona Prandziocha Mira Fiutak /Foto Gość Zwieńczeniem prac w prezbiterium kościoła Chrystusa Króla w Gliwicach była uroczystość, której 25 czerwca przewodniczył bp Jan Kopiec. Poświęcił nowy ołtarz, w którym złożył relikwie świętych męczenników Wojciecha i Maksymiliana Marii Kolbego oraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wraz z rozpoczynającą się liturgią słowa nastąpiła inauguracja ambony, skąd głoszone jest Słowo Boże.
Ks. Jacek Orszulak niesie relikwie św. Wojciecha, św. Maksymiliana Kolbego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną umieszczone w ołtarzu Mira Fiutak /Foto Gość - Pan jest zawsze blisko nas. Dlatego potrzeba naszej gotowości, by Go spotkać, słuchać Jego słowa i według niego kształtować swoje życie - powiedział biskup gliwicki. Zwrócił uwagę na to, że liturgia poświęcenia ołtarza jest okazją do zastanowienia się nad tym, czym jest ołtarz. - To miejsce sprawowania Najświętszej Ofiary, ofiary samego Chrystusa dla nas, dla naszego dobra. Ołtarz to też miejsce, by Bogu dać to, co posiadamy najcenniejszego. Miejsce, które będzie nas przyciągało, a jednocześnie kierowało do rzeczy wyższych - zauważył.
Liturgia poświęcenia ołtarza jest pełna wymownych znaków. - Przez nie Kościół chce nam zwrócić uwagę na to, w czym uczestniczymy i co jest naszym przeznaczeniem. A naszym przeznaczeniem jest przebywać z Bogiem. Z którego ręki wyszliśmy i do którego mamy powrócić – powiedział, zachęcając, żeby w tej bogatej liturgii zobaczyć objawiającą się dobroć Boga.
Podczas uroczystości bp Jan Kopiec pobłogosławił znajdujący się w prezbiterium wizerunek Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jego autorem, jak i projektu całego wystroju prezbiterium, jest Szymon Prandzioch. W przedstawieniu tym, Syna Człowieczego zasiadającego na tronie pośród siedmiu świeczników, nawiązuje do obrazu z Apokalipsy św. Jana.
Procesja na wejście rozpoczynająca uroczystość Mira Fiutak /Foto Gość Wszystko zamknął w przestrzeni, w której dominuje kolor złoty, symbol boskości, wieczności i królowania. Posłużył się - jak sam mówi - mocno osadzoną w tradycji techniką malowania na metalu. A jednocześnie proponując nowe podejście w ujęciu tematu tej realizacji, o której więcej można przeczytać TUTAJ.
- Chcę podziękować parafianom i pogratulować, bo to owoc waszej pracy i waszego wkładu finansowego - powiedział na zakończenie uroczystości ks. Jacek Orszulak, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Gliwicach. - To jest wasze dzieło, które jest dowodem wiary i ofiary. Bo tu mieszkają ludzie, którym bliskie sercu są sprawy Kościoła, a także to, w czym widać przywiązaniem do Boga
Prace remontowe w kościele trwały przez rok. Całe wnętrze zostało odnowione, a prezbiterium na nowo zaaranżowane. Z dominującym w nim, a jednocześnie delikatnie budującym tę przestrzeń sacrum, wizerunkiem Chrystusa Króla.