Nowy numer 25/2022 Archiwum

Niedziela bez handlu? Apel biskupów

O podjęcie akcji zbierania podpisów pod inicjatywą apelują biskupi diecezji gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i katowickiej.

Biskupi czterech diecezji wydali w tej sprawie specjalny komunikat. Wyjaśniają w nim, że Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet. 

„Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej – jako pasterze naszych diecezji – zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów” – czytamy w dokumencie podpisanym przez abp. Wiktora Skworca oraz biskupów Jana Kopca z Gliwic, Andrzeja Czaję z Opola i Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

„Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Ponadto niedziela może znów stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia, a także budowania wspólnoty religijnej i narodowej” – wyjaśniają.

Biskupi przypominają, że handel w niedzielę zakazany jest m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. 

„Co więcej, w Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. Wydaje się, że także my powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy” – wskazują autorzy komunikatu.

Więcej informacji na temat projektu ustawy oraz wzór deklaracji popierającej inicjatywę można znaleźć w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.

O apelu mówi także abp Wiktor Skworc:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama