Nowy numer 21/2018 Archiwum

Dziesięć lat dla projektanta hali MTK

W wyniku katastrofy z 28 stycznia 2006 r. zginęło 65 osób, 26 osób poniosło ciężki uszczerbek na zdrowiu, a ponad 1200 znajdowało się w bezpośrednim zagrożeniu życia.

Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Katowicach. Wyrok nie jest prawomocny.

Dziesięć lat pozbawienia wolności otrzymał Jacek J., projektant wykonawczy hali Międzynarodowych Targów Katowickich.

Na trzy lata więzienia skazany został b. członek zarządu MTK, Bruce R., cztery lata pozbawienia wolności otrzymał Ryszard Z., również były członek zarządu. Trzy lata więzienia otrzymał także Adam H.- b. dyrektor techniczny MTK.

Karę pięciu lat za kratkami otrzymał Grzegorz S. To rzeczoznawca, który wydał ekspertyzę po awarii dachu w 2002 r.

Cztery lata więzienia otrzymała Maria K., b. inspektor nadzoru budowlanego z Chorzowa.

Uniewinnieni zostali przedstawiciele firmy generalnego wykonawcy obiektu - Arkadiusz J. i Andrzej C. oraz kierownik budowy Adama J.

Sąd opierał się m.in. na opiniach biegłych z zakresu budownictwa, sprawozdaniu Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, niezależnych ekspertyzach dwóch ośrodków naukowych oraz zeznaniach świadków.

W uzasadnieniu wyroku dla Jacka J. sędzia Elżbieta Przybyła powiedziała, że nie posiadał on odpowiednich uprawnień. Wskazała również, że projektant jest najważniejszą osobą w procesie budowlanym.

Wymieniła także błędy w projekcie konstrukcyjnym i wykonawczym. - Projekt wykonawczy nie spełniał wymogów bezpieczeństwa norm budowlanych w zakresie warunków nośności - wyjaśniła.

Sędzia Przybyła wymieniła również, że projektant Jacek J. przyjął błędną prognozę obciążenia śniegiem oraz wykonał w sposób nieprawidłowy obliczenia statyczno-wytrzymałościowe.

Byli członkowie zarządu MTK i Grzegorz S. skazani zostali za nieumyślne sprowadzenie katastrofy.

Proces w tej sprawie trwał ponad 7 lat. Prokuratura żądała 10 lat więzienia dla Jacka J., 6 - dla pozostałych. Obrona domagała się uniewinnienia wszystkich. Wyrok jest nieprawomocny.

Apelację chcą złożyć zarówno prokuratura, jak i obrona.

Do tragedii doszło 28 stycznia 2006 r. ok. 17.15 podczas targów gołębi pocztowych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Fryderyk
    17.06.2016 15:28
    Wyrok mnie nie przekonuje. Nadal uważam, że jedynym winowajcą jest Sejm i Senat RP, czyli parlament iluś tam kadencji. Nie potrafili i nadal nie potrafią uchwalić przepisów, które skutecznie zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom nieruchomości. Zajmują się głupotami np. przezroczystymi urnami za które zapłacimy 35 mln zł (po złotówce na obywatela), bo na poważne rzeczy brak im inwencji. Ale od tej zbiorowości dyletantów trudno tego oczekiwać. Myślę, że najlepiej byłoby płacić im średnią krajową w zamian by nic nie robili. Wtedy dopiero ich szkodliwość będzie żadna.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma