Zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi obchodziła 25-lecie powstania. - Jesteśmy w przededniu wprowadzenia na rynek globalnej polskiej marki, to są protezy serca ReligaHeart - twierdzi dyrektor fundacji dr Jan Sarna.
Kontynuację i rozwój prac nad wdrażaniem produkcji protez serca i robotów chirurgicznych zakłada przedstawiona we wtorek w Zabrzu pięcioletnia strategia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, która w tym roku obchodzi swe 25-lecie.
We wtorek w siedzibie fundacji odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których dyrektor fundacji dr Jan Sarna przypomniał historię i dotychczasowe jej dokonania oraz przestawił plany na lata 2016-2020.
- Kontynuacja i rozwój - tak można by było najkrócej powiedzieć, odnosząc się do strategii naszego działania na najbliższe pięć lat - powiedział dyrektor.
Wśród najważniejszych celów tej strategii dr Sarna wymienił m.in. plany wdrożenia innowacyjnych protez serca dla dorosłych i dzieci. - Jesteśmy w przededniu wprowadzenia na rynek globalnej polskiej marki, to są protezy serca ReligaHeart - podkreślił.
Dodał, że m.in. opracowane przez fundację sterowniki pozaustrojowych protez serca zostaną wdrożone prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a pozaustrojowe protezy serca dla dzieci - w przyszłym roku bądź na przełomie 2017 i 2018 r. Trwają też m.in. badania nad wszczepialnymi protezami serca dla dorosłych.
Ważne - zdaniem dyrektora - są także dalsze prace nad rozwojem robota chirurgicznego Robin Heart oraz plany wdrożenia w tym roku przenośnego robota toru wizyjnego, który służy do sterowania torem, co pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne i może zastąpić jednego asystenta przy stole operacyjnym.
Przewodniczący Rady Naukowej FRK, wychowanek prof. Religi i b. minister zdrowia prof. Marian Zembala dodał, że kierunek, w którym rozwija się fundacja, jest w jego ocenie dobry.
- On jest w jakiś sposób naturalnym kierunkiem, bo doświadczenie wyznaczyło te obszary (…), czyli rozwój mechanicznego wspomagania krążenia, całego zagadnienia robotyki z ułatwieniami nie tylko w kardiochirurgii, ale też w innych dziedzinach medycyny i edukacji - powiedział prof. Zembala.
Założona w 1991 r. przez kardiochirurga prof. Religę (1938-2009) niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza wspiera rozwój kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.
Główne kierunki fundacji to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. Opracowane w FRK rozwiązania stały się podstawą do zgłoszenia ponad 30 patentów, a pompy wspomagania serca były zastosowane już ponad 300 razy.
W programie całorocznych obchodów 25-lecia fundacji znalazły się wydarzenie naukowe, m.in. konferencje oraz wydarzenia okolicznościowe, w tym doroczny jesienny koncert „Serce za serce”.