- Módlcie się za nas, by osoby konsekrowane to byli ci, którzy nie boją się ludzi i dzisiejszych problemów - prosił o. Janusz Sok CSsR na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wspólnotach zakonów męskich diecezji gliwickiej.
Wieczorem, 17 maja, kopia ikony Matki Bożej Jasnogórskiej została uroczyście wniesiona w procesji do kościoła ojców redemptorystów w Gliwicach. We wtorek, w szczególnym dniu, kiedy w tym diecezjalnym sanktuarium maryjnym odbywają się nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Uroczystość rozpoczęła się przy Bramie Miłosierdzia, bo kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest jednym z kościołów jubileuszowych diecezji. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wieczorek. Obecny był o. Janusz Sok CSsR, prowincjał redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, ks. Antoni Zając, wikariusz biskupi ds. życia zakonnego w diecezji gliwickiej, oraz przedstawiciele wszystkich wspólnot zakonnych w tej diecezji.
– Przychodzimy do Niej z różnych okolic, bo tam jest to światło, które rozświetla nam drogę do Jezusa, drogę do Pana wielkiego miłosierdzia – powiedział bp Wieczorek o pielgrzymowaniu na Jasną Górę. – Każdy z nas tego miłosierdzia potrzebuje, ale jakże często do niego prowadzi nas Ona, Matka – dodał. Przypomniał też, że w historii były takie okresy, kiedy pielgrzymowanie do Niej było zakazane, a pomimo to ludzie i tak kierowali się na Jasną Górę.
Kopia ikony Matki Bożej Jasnogórskiej peregrynuje po wspólnotach zakonnych od 2013 roku Mira Fiutak /Foto Gość O. Janusz Sok zauważył, że peregrynacja we wspólnotach zakonnych jest okazją do dziękowania za dar powołania. – To nie jest tak, że zakonnikiem zostaje ktoś przez przypadek. Nie zostaje nim też dlatego, że sobie to skalkulował, obliczył i wyszło mu, że to się opłaca – stwierdził. – Im więcej mamy lat w życiu zakonnym, tym lepiej rozumiemy, że Ktoś nas kiedyś wymyślił, wypatrzył, odnalazł, potem konsekrował, a teraz prowadzi. I że to jest dar, na który odpowiedzieliśmy „tak”. Za to dzisiaj dziękujemy. I chcemy ludziom mówić, że wiara sama wystarczy – powiedział prowincjał redemptorystów.
– Ta peregrynacja jest okazją do oddania wspólnoty zakonnej, całego swojego życia zakonnego opiece Matki Bożej. Przez Jej wstawiennictwo będziemy wypraszać łaski, byśmy wiernie i pęknie przeżywali swoje powołanie zakonne. To dla nas sposobność do odnowienia naszego powołania i życia ślubami zakonnymi – mówi o. Piotr Świerczok CSsR, proboszcz gliwickiej parafii redemptorystów, a jednocześnie referent ds. zakonów męskich w diecezji i odpowiedzialny za peregrynację.
Czas przy obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej ma być przeżywany jako dzień skupienia wspólnot zakonnych. – Jest taki moment kiedy przeżywamy ten czas nawiedzenia z całą parafią, ale główny akcent jest położony na ten czas we wspólnocie zakonnej. Na indywidualnej i wspólnej modlitwie i rozważaniach – mówi proboszcz parafii redemptorystów.
Każda wspólnota zakonna sama decyduje o tym, jaki przebieg będzie miało to spotkanie. Szczegółowy plan peregrynacji dostępny jest TUTAJ.
Na zakończenie uroczystości prowincjał redemptorystów prosił zebranych o modlitwę. – Proszę, módlcie się za nas, byśmy umieli dzisiaj być wierni Bogu i ludziom. Byście w naszych środowiskach spotykali – a macie do tego prawo – tych, którzy przed wami nie uciekają. By osoby konsekrowane to byli ludzie, którzy nie boją się innych ludzi, nie boją się tych problemów, które dzisiaj są – powiedział o. Janusz Sok.
W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego czuwanie modlitewne przy ikonie Matki Bożej trwało do godziny 21. Po Apelu Jasnogórskim obraz został przeniesiony do kaplicy zakonnej i tam jutro będą modlić się przy nim zakonnicy z gliwickiej wspólnoty redemptorystów. Potem przekażą ją franciszkanom w Gliwicach.
Kopia Ikony Jasnogórskiej została ofiarowana w 1963 roku polskim zakonom przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwsza jej peregrynacja po wspólnotach zakonnych odbyła się w latach 1963-1966 jako przygotowanie do Milenium Chrztu Polski. Obecna rozpoczęła się w 2013 roku. Pierwszą diecezją, której wspólnoty przyjmowały kopię Jasnogórskiego Obrazu, była archidiecezja częstochowska.
Modlitwę zawierzenia się Matce Bożej poprowadził o. Piotr Świerczok Mira Fiutak /Foto Gość