Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pławniowice z pierwszym pałacem

Rozstrzygnięty został plebiscyt Top Atrakcje 2016.

Należący do diecezji gliwickiej pałac zdobył trzecie miejsce w kategorii „Zamki i pałace” w plebiscycie najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, który organizuje portal polskieszlaki.pl. Finał zakończył się wczoraj.

– Na pewno jest to dla nas duży sukces, bo stanęliśmy do konfrontacji z takimi potęgami zabytkowymi jak Wawel i Malbork. Warto zauważyć, że jeden i drugi obiekt to zamki, więc w kategorii pałace znaleźliśmy się na pierwszym miejscu. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali na nas głos i zapraszam, by tę atrakcję – jedną z najciekawszych w Polsce – odwiedzić – mówi ks. Krystian Worbs, dyrektor Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach, w którym znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej.

Pałac, należący niegdyś do rodziny Ballestremów, dostępny jest dla turystów. Dla indywidualnych osób możliwość zwiedzania jest w niedziele – do końca czerwca o 16.00, a w lipcu i sierpniu (z wyjątkiem 1. niedzieli lipca) są cztery wejścia: o 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00. W tygodniu w czwartek o 11.00 i 13.00. Dla grup zorganizowanych – po uprzednim zgłoszeniu.

Zwiedzanie jest zawsze z przewodnikiem, trwa ok. 45 minut i rozpoczyna się od kaplicy pałacowej. W środku są do zobaczenia historyczne sale, takie jak gabinet hrabiego Ballestrema, biblioteka, sala zielona, dawna jadalnia czy też salonik różowy.

26 czerwca o 19.00 na dziedzińcu odbędzie się pierwszy koncert Pałacowego Lata Muzycznego pt. „Artyści scen śląskich dla pałacu w Pławniowicach”. Będzie to koncert charytatywny na rzecz utrzymania i dalszej renowacji obiektu.

Więcej: www.palac.plawniowice.pl.
Wyniki plebiscytu: www.topatrakcje.pl/2016/.

Pławniowice z pierwszym pałacem   W zespole odbywają się co roku koncerty pt. "Pałacowe Lato Muzyczne" Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama