Palmiarnia w barwach państwowych. Kulminacja uroczystości 3 maja.
Od dzisiaj przez trzy dni w kolorach barw flagi państwowej będzie można podziwiać podświetloną palmiarnię w Gliwicach. Kolor biały i czerwony będzie widoczny na ścianach największego pawilonu, zarówno od strony parku Chopina, jak i od strony Drogowej Trasy Średnicowej. Pozostałe pawilony będą podświetlone na biało, a neon „Palmiarnia” na zielono, jak na co dzień. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki nowoczesnej instalacji LED. Od 1 do 3 maja palmiarnia jest czynna od 10.00 do 18.00.
We wtorek - w uroczystość NMP Królowej Polski i Święto Narodowe - obchody rozpoczną się w kościele katedralnym. Mszy w intencji ojczyzny o 12.30 przewodniczyć będzie biskup gliwicki Jan Kopiec. Po liturgii uczestnicy przejdą na plac Krakowski, gdzie o 14.30 rozpoczną się uroczystości z udziałem m.in. wojska, pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz samorządowych. Flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt, odbędzie się także apel pamięci i defilada. Około 15.00 przewidziany jest pokaz i występ Orkiestry Dętej Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach, Bialskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica.
Muzeum w Gliwicach Na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprasza z kolei Muzeum w Gliwicach. Koncert w Willi Caro rozpocznie się o 16.00. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy śpiewnik oraz kotylion w barwach narodowych. – Wspólnie odśpiewamy najpiękniejsze polskie pieśni wywodzące się z XIX- i XX-wiecznej tradycji narodowej, między innymi „Witaj, majowa jutrzenko”, „Rozkwitają pąki białych róż” oraz „Pierwszą Brygadę” – zapowiadają gospodarze spotkania. – W tegorocznym repertuarze nie mogło zabraknąć utworów związanych z cichociemnymi (m.in. „Modlitwa obozowa”, „Spadochroniarz”). Byli to żołnierze-ochotnicy w czasie II wojny światowej zrzucani na spadochronach na terytorium Polski. Organizowali ruch oporu do walki partyzanckiej z niemieckim okupantem, przede wszystkim na Mazowszu, Kielecczyźnie, we Lwowie i na Wołyniu. Wielu cichociemnych wzięło udział w powstaniu warszawskim. Dla upamiętnienia 75. rocznicy pierwszego zrzutu spadochronowego rok 2016 został przez Sejm RP ustanowiony „Rokiem cichociemnych”.
Podczas koncertu wystąpią: Jan M. Dyga – śpiew, prowadzenie, scenariusz, reżyseria, Danuta Widuch-Jagielska – śpiew, Ireneusz Miczka – śpiew; Piotr Oczkowski – kierownictwo muzyczne, akompaniament.
Natomiast w Gliwickim Teatrze Muzycznym o 18.00 wystąpi Janusz Radek z koncertem „Z ust do ust”.