Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Polska Grupa Górnicza - podpisali umowę

Polska Grupa Górnicza - podpisali umowę przejdź do galerii

 
Podpisanie umowy w sprawie powołania Polskiej Grupy Górniczej. Premier Beata Szydło z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem (z lewej) i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim (z prawej) Przemysław Kucharczak / Foto Gość

Górnicy pracują dalej. 11 kopalń Kompanii Węglowej przechodzi do PGG.

prze

|

26 kwietnia 2016 GOSC.PL

dodane 26 kwietnia 2016
aktualizacja 27 kwietnia 2016
0 FB Twitter
drukuj wyślij

W podpisaniu umowy 26 kwietnia w Katowicach uczestniczyła premier Beata Szydło.

Zgodnie z umową Polska Grupa Górnicza (PGG) powstanie 1 maja. Ma to uratować kopalnie, należące dotąd do zadłużonej na ok. 7 mld zł Kompanii Węglowej.

Wchodzą banki i energetyka

Nowi inwestorzy wnieśli do PGG 2 mld 417 mln zł, z czego 1,8 mld to wkład gotówkowy.

W PGG zainwestowała m.in. branża energetyczna - Energa, PGE i PGNiG Termika. Każda z tych grup energetycznych wnosi po 500 mln zł.

Pieniądze zainwestowały też Węglokoks, FIPP FIZAN, Towarzystwo Finansowe Silesia. Także pięć banków oraz Węglokoks obejmie nowe obligacje na kwotę ponad 1 mld zł, wyemitowane przez PGG. Chodzi o Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BGK, Bank Zachodni WBK i PKO BP.

Czy to się uda?

Pieniądze, które wpłyną do nowej firmy, są mniejsze, niż przejmowane również długi Kompanii Węglowej. M.in. dlatego wielu komentatorów wyraża wątpliwości na temat tego, czy ten projekt może skończyć się wyjściem branży na prostą. Według niektórych jest zaledwie kolejną kroplówką, tylko doraźnie przedłużającą życie firmy.

Do tych krytycznych głosów odniosła się w czasie podpisania umowy premier Beata Szydło. - Policzcie sobie, ile kosztowałoby nas to, gdybyśmy tego porozumienia nie podpisali. Co powiedzielibyście ludziom na Śląsku? Co powiedzielibyście polskim górnikom? I wreszcie jak chcielibyście dbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski? - pytała.

Jej słowa chwilę później rozwinął minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zwrócił uwagę, że brak porozumienia oznaczałby dramat nie tylko 32 tysięcy pracowników Kompanii Węglowej. Chodzi też o ludzi zatrudnionych w 2,5 tysiąca firmach na Śląsku, którym Kompania Węglowa zalega z płatnościami na kwotę 3,5 mld złotych. - Jeżeli te pieniądze byłyby nie do odzyskania, mielibyśmy olbrzymi krach społeczny i gospodarczy. Mogłoby wtedy zostać utraconych na Śląsku 100-130 tysięcy miejsc pracy - powiedział.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski z kolei przekonywał, że PGG jest przedsięwzięciem rynkowym i jako takie ma całkiem realne szanse na powodzenie. Wskazał, że wśród inwestorów są spółki giełdowe, które zainwestowały, bo spodziewają się biznesowego sukcesu.

Branża energetyczna i banki deklarowały wcześniej, że zainwestują pieniądze tylko pod warunkiem przyjęcia biznesplanu, dzięki któremu w ciągu dwóch lat PGG zacznie zarabiać na wydobyciu. Ma do tego przyczynić się niedawne porozumienie, zawarte z górniczymi związkami zawodowymi. Zakłada ono m.in. zawieszenie na dwa lata wypłat górniczych „czternastek”, łączenie kopalń (już w lipcu z 11 ma powstać 5) oraz dobrowolne odejścia ok. 4 tys. pracowników z ponad 32-tysięcznej załogi.

Podpisanie umowy komentują: premier Beata Szydło, minister energii Krzysztof Tchórzewski, prezes Kompanii Węglowej Tomasz Rogala Agnieszka Skrzypczyk /Radio eM

« ‹ 1 › »
Polska Grupa Górnicza - podpisanie umowy

WIARA.PL DODANE 26.04.2016

Polska Grupa Górnicza - podpisanie umowy

​Umowa, która przekazuje 11 kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, została podpisana 26 kwietnia w Katowicach, w obecności premier Beaty Szydło. Zdjęcia: Przemysław Kucharczak /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • KOMPANIA WĘGLOWA
  • PGG
  • POLSKA GRUPA GÓRNICZA

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X