Wielkie święto nowej ewangelizacji na poznańskim stadionie INEA zwieńczyło trzydniowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W uroczystościach uczestniczyła też delegacja z diecezji gliwickiej.
W sobotę od rana tłumy pielgrzymów z różnych regionów Polski podążały w stronę stadionu INEI, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Lech Poznań.
Do obiektu przybyły całe rodziny, wielu młodych. Także biskupi z kraju i zagranicy, kapłani, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, alumni, delegacje diecezji z całego kraju, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci władzy państwowej oraz samorządowej.
Wśród zgromadzonych znalazła się również delegacja z diecezji gliwickiej. Z Zabrza wyjechało do Poznania ok. 40 osób z różnych wspólnot, m.in. Domowego Kościoła, oazy i Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Do wydarzeń sprzed 1050 lat nawiązywała pantomina, którą młodzież na scenie starała się symbolicznie przedstawić moment przyjęcia chrztu przez Polan.
Dalsze prowadzenie przejęło małżeństwo aktorów Dorota Chotecka i Radosław Pazura. Wybrzmiała pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, napisana specjalnie na tę okazję przez Leopolda Twardowskiego. Swoim świadectwem podzielił się też znany muzyk Robert "Litza" Friedrich.
Bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, współtworzącego to spotkanie, zauważył, że świat może dać nam tylko pożądliwość ciała i oczu. Podkreślił, że dzięki temu, że oddam Bogu swój grzech, mogę kochać swojego nieprzyjaciela, mogę mieć miłość Bożą. Zachęcił też wszystkich do wybrania Jezusa Panem i Zbawicielem.
Biskup Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego odczytał "Deklarację siedmiu Kościołów w Polsce" z 2000 r. o wspólnym uznaniu chrztu św. Następnie obecni na stadionie wraz z chórem złożonym z 1050 muzyków odśpiewali sekwencję do Ducha Świętego.
Później pieśnią "Bogurodzica" rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietra Parolina. W centrum ołtarza stanęły krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz relikwie świętych i błogosławionych z 35 polskich diecezji. Relację ze Mszy św. znajdziesz TUTAJ.
- Byłem bardzo zadowolony z poważnego potraktowania tematu, bo z jednej strony była to deklaracja wiary, a z drugiej - decyzja na odnowienie chrztu, które mógł wyrazić każdy z uczestników - mówi o wrażeniach z uczestnictwa w wydarzeniu ks. Artur Sepioło, dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji diecezji gliwickiej. - To bardzo istotne w rozwoju osób, które tam były - dodaje.
- Ważnym przeżyciem było też dla nas uczestniczenie w odczytaniu deklaracji o wspólnym szanowaniu chrztu w Kościołach, które podpisały takie porozumienie w 2000 roku - wspomina ks. A. Sepioło.
Centralne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski na poznańskim INEA stadion zakończył wieczorem musical „Jesus Christ Superstar”. Produkcję przygotował specjalnie na tę okazję Teatr Muzyczny w Poznaniu. W roli głównej wystąpił Marek Piekarczyk.
Zobacz, jak tłumy świętowały na stadionie w Poznaniu - mnóstwo zdjęć od naszych diecezjan publikujemy TUTAJ.