Kraków, Zabrze i Zielona Góra - co mają wspólnego?
W Czernej, u podnóża starego klasztoru karmelitańskiego, odbywa się weekend skupienia „Pustyni w mieście”. Jest to wspólnota ludzi różnych stanów, którzy zmagają się o konkretne miejsce Pana Boga w ich życiu, w codziennych zajęciach i wydarzeniach.
W weekendzie uczestniczą głównie osoby z Krakowa i Zabrza, a spotkanie prowadzi jej pasterz ks. Mariusz Jagielski, wykładowca i duszpasterz akademicki z Zielonej Góry, znawca teologii Yvesa Congara. W domu świeckiego instytutu "Elianum" razem modlą się i dzielą doświadczeniem wiary.
– Każde nasze patrzenie na siebie bez Pana Boga jest nieprawdziwe... Nie ma człowieka bez Boga. Nie ma miejsca, w którym Pan Bóg by nie działał – mówił w pierwszej konferencji rekolekcjonista. Mottem spotkania są słowa z Listu do Galatów: "Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa" (Ga 3, 27).
Głównymi tematami konferencji ks. Jagielskiego były chrzest i Eucharystia. W sobotni wieczór sprawowane były nieszpory, które w uroczystej oprawie są modlitwą szczególnie kultywowaną przez tę wspólnotę. W nocy z soboty na niedzielę trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Weekend skupienia zakończy się w niedzielę Drogą Światła i Eucharystią.
„Pustynia w mieście” powstała w latach 90. XX w., obecnie ma tzw. komórki w Zielonej Górze, Gorzowie, Krakowie i Zabrzu. Jednym z jej zadań jest modlitwa wstawiennicza za środowiska i ludzi, wśród których żyje.
Poniżej podajemy biblijne fragmenty do refleksji na temat chrztu, które były pomocą w sobotniej adoracji Najświętszego Sakramentu (na podstawie BEM, Dokumentu z Limy).
Najmłodsi uczestnicy weekendu przed zdjęciem Małej Tereski, patronki wspólnoty Klaudia Cwołek /Foto Gość