Po francuzach, Słowakach i Australijczykach naszą diecezję 5 marca odwiedzili również przedstawiciele grupy z Italii. Chociaż Dni w Diecezji spędzą w Łomży, wcześniej zatrzymają się m.in. w Gliwicach.
Jesteśmy z Udine, najbardziej wysuniętej na północ diecezji Włoch, zaraz przy granicy z Austrią i Słowenią. Dwóch z naszych księży pochodzi z Łomży. Jeden z nich pracuje dla nas już 20 lat, drugi jest u nas dopiero od kilku lat. Dlatego chcieliśmy nawiązać kontakt z biskupem łomżyńskim i tamtejszą diecezją, by poznać swoje korzenie – tłumaczy ks. Marcin Gazzetta, sekretarz arcybiskupa Udine. Troje przedstawicieli z Włoch przyjechało do Polski dzień przed wizytą w Gliwicach. Na początek w Krakowie zobaczyli miejsce spotkania z papieżem Franciszkiem. Następnie ich celem było obejrzenie wszystkich miast, w których pielgrzymi będą przebywać i nocować. W drodze na Światowe Dni Młodzieży Włosi najpierw zatrzymają się w Wiedniu, żeby zwiedzić miasto.
Pierwszym miejscem, które odwiedzą w Polsce, będzie Oświęcim, gdzie zobaczą były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Stamtąd przyjadą na nocleg do Gliwic, a później wezmą udział we Mszy św. na Jasnej Górze. Zanim dotrą do Łomży, śladami św. o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, chcą również pojechać do Niepokalanowa i Warszawy. – Nasi młodzi nie znają Polski i warto, żeby odwiedzili różne miejsca. Dlaczego mieliby jechać tylko do Krakowa, a nie zobaczyć Częstochowy czy Warszawy? To także miejsca związane z polskimi świętymi i jest wspaniała okazja, by je odwiedzić. Program jest bardzo intensywny, ale czeka nas trzynaście ciekawych dni – dodaje z radością ks. Gazzetta. Ks. Daniele Antonello, wicedyrektor pastoralny ds. młodzieży w archidiecezji Udine, zwraca uwagę, że większość pielgrzymów będzie po raz pierwszy uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży. – To doskonała okazja, żeby razem z ojcem świętym Franciszkiem przeżyć je w kraju, który dał Kościołowi Jana Pawła II. To dla nas bardzo wartościowe – zapewnia. – Po powrocie do domu młodzi ludzie będą mogli opowiadać swoim rówieśnikom, że bycie w Kościele nie oznacza samotności, ale że jest młodzież z całego świata, która chce wspólnie przeżywać wiarę. To, co tutaj przeżyjemy, pomoże nam później o tym zaświadczać – tłumaczy.
Z archidiecezji Udine do Polski przyjedzie w dwóch grupach łącznie 400 Włochów – 250 osób weźmie udział w Dniach w Diecezji, a kolejne 150 dojedzie na wydarzenia odbywające się już w samym Krakowie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się