- Niech każda stacja będzie związana z krótką refleksją pokazującą związek między męką Jezusa a Światowymi Dniami Młodzieży - tymi słowami o. Krzysztof Homa SJ, proboszcz parafii NSPJ w Bytomiu, zapraszał do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej.
Rozważania do poszczególnych stacji były przygotowywane przez różne osoby, wspólnoty i parafie. – Światowe Dni Młodzieży to wyjątkowy czas, dlatego zróbmy coś razem – mówił o. Krzysztof, odpierając argument, że dotychczas rozważania przygotowywała zawsze parafia organizująca Drogę Krzyżową i były one ułożone w jednym stylu.
Wspólną myślą podsumowującą każdą ze stacji była modlitwa jednym z uczynków miłosierdzia. „Miłosierdziem jest grzesznych upominać. Módlmy się, byśmy upominali z miłością i troską, nie z wyższością i pogardą”, „Miłosierdziem jest głodnych nakarmić. Choć nie samym chlebem żyje człowiek, to trudno mówić o Bogu do tych, których jedyną myślą jest to, by coś zjeść. Módlmy się, by nasza mowa nigdy nie była ponad nasze czyny” – brzmiały dwa z wezwań.
Nie mogło również zabraknąć hymnu Światowych Dni Młodzieży, który wybrzmiał z głośników na rozpoczęcie i zakończenie modlitwy, a pośród tłumów dało słyszeć się głosy, które już go znały.
Droga bytomian 19 marca rozpoczęła się na rynku przy kościele Najświętszej Maryi Panny, w którym zgodnie z dekretem biskupa diecezji gliwickiej ustanowiono Bramę Miłosierdzia na czas obchodów Nadzwyczajnego Jubileusz Miłosierdzia. Zakończenie modlitwy miało miejsce w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, w miejscu spalonego niegdyś kościoła św. Wawrzyńca na terenie parafii ojców jezuitów. Wyraz symboliczny miało postawienie krzyża niesionego przez uczestników w miejscu, gdzie kiedyś było prezbiterium.
W tym roku uczestnicy Drogi Krzyżowej modlili się za ŚDM Magdalena Kielnar W czasie drogi pątnicy również przejmowali krzyż, by móc choć kilka kroków przejść, czując ciężar, jaki spoczywał na barkach Jezusa. Krzyż niosły osoby starsze, dorośli, młodzież, a nawet dzieci, dotykające go, ledwo stojąc na palcach.
Wiele miejsca na refleksję zostało poświęcone dostrzeżeniu drugiego człowieka, okazaniu miłosierdzia – zarówno sobie, jaki i innym oraz nieustannemu wołaniu o miłość.
„W Roku Miłosierdzia, w roku, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży, stajemy przed ogromną szansą, by pokochać siebie i bliźniego. Nie zmarnujmy jej” – brzmiała część jednego z rozważań.
Apel, jaki można sformułować na zakończenie tegorocznej Drogi Krzyżowej w Bytomiu, to prośba, byśmy nie zmarnowali ogromu łaski, jaka w Roku Miłosierdzia i w roku, w którym nasz kraj organizuje spotkanie młodych z całego świata, może spłynąć na nas, na nasze rodziny, miasta, kraj i naród.
Ale pamiętajmy – miłosierdzie zobowiązuje – podkreślano na koniec.