Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zaduma nad grzesznością

Nabożeństwo w gliwickiej katedrze w przeddzień IV niedzieli Wielkiego Postu poprowadził ks. dr hab. Jan Kochel. Duchowny w homilii przybliżył gromadzonym treść jednego z najbardziej znanych psalmów pokutnych – tego rozpoczynającego się od słów "Zmiłuj się nade mną, Boże".

Ks. Kochel wskazał, że w lepszym zrozumieniu tego często śpiewanego m.in. podczas uroczystości pogrzebowych psalmu pomoże rozbicie go na pięć części – od wprowadzenia i odpowiedzi na pytanie, kim jest Bóg, a kim jest człowiek, przez podkreślenie zaufania w Boże miłosierdzie, prośbę o zapomnienie grzechów, pragnienie skruchy aż po zapowiedź funkcjonowania Kościoła w przyszłości, który ma jednać ludzi z Bogiem.

– Pięć części tego psalmu, jak pięć warunków dobrej spowiedzi, jak pięć zmysłów, którymi można zgrzeszyć – podkreślił ks. Kochel i dodał, że rozważanie tego psalmu, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, pozwala zadumać się nad własną grzesznością.

Organizatorem spotkania jest ks. dr Franciszek Koenig   Organizatorem spotkania jest ks. dr Franciszek Koenig Agnieszka Kliks-Pudlik W swej homilii ks. Kochel nawiązał również do wydanego niedawno wywiadu-rzeki z Franciszkiem o miłosierdziu. Wskazując na słowa papieża, kapłan przypomniał, że Boga nigdy nie męczy przebaczanie, co więcej, Bóg potrafi zapomnieć ludzkie grzechy.

Cykliczne spotkania dla organistów – wielkopostne oraz adwentowe – to także okazja do spotkania się oraz rozwijania swoich umiejętności m.in. poprzez ćwiczenie nowych śpiewów liturgicznych. Co roku muzycy kościelni otrzymują bowiem propozycje nowych pieśni, które stopniowo powinny być wprowadzane w parafiach. Tym razem śpiewy nawiązują do obchodzonego Roku Miłosierdzia.

Organizatorem spotkania był diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych ks. dr Franciszek Koenig.

Uczestnicy spotkania ćwiczyli nowe śpiewy, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach   Uczestnicy spotkania ćwiczyli nowe śpiewy, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach Agnieszka Kliks-Pudlik

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma