Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zaduma nad grzesznością

Nabożeństwo w gliwickiej katedrze w przeddzień IV niedzieli Wielkiego Postu poprowadził ks. dr hab. Jan Kochel. Duchowny w homilii przybliżył gromadzonym treść jednego z najbardziej znanych psalmów pokutnych – tego rozpoczynającego się od słów "Zmiłuj się nade mną, Boże".

Ks. Kochel wskazał, że w lepszym zrozumieniu tego często śpiewanego m.in. podczas uroczystości pogrzebowych psalmu pomoże rozbicie go na pięć części – od wprowadzenia i odpowiedzi na pytanie, kim jest Bóg, a kim jest człowiek, przez podkreślenie zaufania w Boże miłosierdzie, prośbę o zapomnienie grzechów, pragnienie skruchy aż po zapowiedź funkcjonowania Kościoła w przyszłości, który ma jednać ludzi z Bogiem.

– Pięć części tego psalmu, jak pięć warunków dobrej spowiedzi, jak pięć zmysłów, którymi można zgrzeszyć – podkreślił ks. Kochel i dodał, że rozważanie tego psalmu, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, pozwala zadumać się nad własną grzesznością.

Zaduma nad grzesznością   Organizatorem spotkania jest ks. dr Franciszek Koenig Agnieszka Kliks-Pudlik W swej homilii ks. Kochel nawiązał również do wydanego niedawno wywiadu-rzeki z Franciszkiem o miłosierdziu. Wskazując na słowa papieża, kapłan przypomniał, że Boga nigdy nie męczy przebaczanie, co więcej, Bóg potrafi zapomnieć ludzkie grzechy.

Cykliczne spotkania dla organistów – wielkopostne oraz adwentowe – to także okazja do spotkania się oraz rozwijania swoich umiejętności m.in. poprzez ćwiczenie nowych śpiewów liturgicznych. Co roku muzycy kościelni otrzymują bowiem propozycje nowych pieśni, które stopniowo powinny być wprowadzane w parafiach. Tym razem śpiewy nawiązują do obchodzonego Roku Miłosierdzia.

Organizatorem spotkania był diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych ks. dr Franciszek Koenig.

Zaduma nad grzesznością   Uczestnicy spotkania ćwiczyli nowe śpiewy, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach Agnieszka Kliks-Pudlik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama