Nabożeństwo w gliwickiej katedrze w przeddzień IV niedzieli Wielkiego Postu poprowadził ks. dr hab. Jan Kochel. Duchowny w homilii przybliżył gromadzonym treść jednego z najbardziej znanych psalmów pokutnych – tego rozpoczynającego się od słów "Zmiłuj się nade mną, Boże".
Ks. Kochel wskazał, że w lepszym zrozumieniu tego często śpiewanego m.in. podczas uroczystości pogrzebowych psalmu pomoże rozbicie go na pięć części – od wprowadzenia i odpowiedzi na pytanie, kim jest Bóg, a kim jest człowiek, przez podkreślenie zaufania w Boże miłosierdzie, prośbę o zapomnienie grzechów, pragnienie skruchy aż po zapowiedź funkcjonowania Kościoła w przyszłości, który ma jednać ludzi z Bogiem.
– Pięć części tego psalmu, jak pięć warunków dobrej spowiedzi, jak pięć zmysłów, którymi można zgrzeszyć – podkreślił ks. Kochel i dodał, że rozważanie tego psalmu, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, pozwala zadumać się nad własną grzesznością.
Organizatorem spotkania jest ks. dr Franciszek Koenig Agnieszka Kliks-Pudlik W swej homilii ks. Kochel nawiązał również do wydanego niedawno wywiadu-rzeki z Franciszkiem o miłosierdziu. Wskazując na słowa papieża, kapłan przypomniał, że Boga nigdy nie męczy przebaczanie, co więcej, Bóg potrafi zapomnieć ludzkie grzechy.
Cykliczne spotkania dla organistów – wielkopostne oraz adwentowe – to także okazja do spotkania się oraz rozwijania swoich umiejętności m.in. poprzez ćwiczenie nowych śpiewów liturgicznych. Co roku muzycy kościelni otrzymują bowiem propozycje nowych pieśni, które stopniowo powinny być wprowadzane w parafiach. Tym razem śpiewy nawiązują do obchodzonego Roku Miłosierdzia.
Organizatorem spotkania był diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych ks. dr Franciszek Koenig.
Uczestnicy spotkania ćwiczyli nowe śpiewy, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach Agnieszka Kliks-Pudlik