Nowy numer 21/2018 Archiwum

Impas w Kompanii Węglowej

Dziś po południu w Kompanii Węglowej miały rozpocząć się rozmowy związkowców z zarządem, z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W ostatniej chwili jednak spotkanie zostało odwołane. Następny termin rozmów nie został ustalony.

Dzień wcześniej prezes KW Krzysztof Sędzikowski zaprosił na spotkanie przedstawicieli związków zawodowych, zapowiadając jednocześnie udział w rozmowach ministra energii. Z informacji spółki węglowej wynika, że o zmianie terminu zdecydowały wyłącznie sprawy organizacyjne, a nie brak chęci do prowadzenia dialogu.

Również związkowcy zapewniają, że w przesunięciu terminu rozmów nie upatrują złej woli przedstawicieli zarządu ani strony rządowej. Bogusław Hutek, szef "Solidarności" w KW, zapewnia, że nie upatruje w tej sytuacji "drugiego dna", choć żałuje, że zmiana terminu nie sprzyja upływającemu czasowi. Sam deklaruje, że związkowcy są przygotowani do prowadzenia rozmów, nie tylko na temat wynagrodzenia pracowników, ale też planu techniczno-ekonomicznego spółki oraz biznesplanu Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Rozmowy w KW miały dotyczyć między innymi cięć wynagrodzeń, zapowiadanych przez zarząd spółki. Zaproszenie na nie związkowców to odpowiedź na wszczęcie procedur sporu zbiorowego przez stronę społeczną. Spór toczy się o wysokość wynagrodzeń za 2016 rok. Związkowcy chcą, aby tegoroczne średnie płace były utrzymane na poziomie ubiegłego roku. Wcześniej zarząd spółki zapowiedział uelastycznienie systemu wynagrodzeń, który wiązałby płace z wynikami spółki.

Zarząd KW chciał także obniżyć średnie płace górników w pierwszym kwartale o 4 składniki pensji: barbórkę, czternastkę, deputat oraz rekompensatę węglową. "Czternastkę" za 2015 rok pracownicy KW otrzymują w dwóch ratach. Już otrzymali 30 proc., a pozostałą część dostaną w czerwcu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MarianNowak
  24.02.2016 19:02
  Prawdopodobnie, ten termin kolidował z interesami rodzinnymi ministra Tchórzewskiego, który teraz przygotowuje swojego syna Karola Tchórzewskiego do przejęcia funkcji prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Siedlcach.
  doceń 0
 • MarianNowak
  24.02.2016 19:24
  Był jeszcze jeden problem organizacyjny ale już usunięty, otóż Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej odwołała ze stanowiska prezesa spółki Krzysztofa Sędzikowskiego, który był zbyt miękki w kontaktach z górnikami. Jednocześnie na okres trzech miesięcy obowiązki prezesa spółki przejął członek Rady Nadzorczej Tomasz Rogala.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma