Fundacja Popularyzacji Dziedzictwa "Kruszce Śląska" wydała książkę o bytomskim ratuszu. To pierwsza taka publikacja, zawiera wiele nieudostępnianych dotąd szerzej materiałów.
Okładka książka "Ratusz w Bytomiu” wydanej przez Fundację Popularyzacji Dziedzictwa "Kruszce Śląska" Szymon Zmarlicki /Foto Gość Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. mieszkańcy Bytomia nie poznawali rynku swojego miasta bez wieży ratusza zniszczonego po ataku wojsk radzieckich. Po ponad 70 latach od tamtych wydarzeń dwoje historyków postanowiło odtworzyć dzieje tego budynku.
Książka „Ratusz w Bytomiu. Od średniowiecza do 1945 r. Studium historyczno-architektoniczne” to pierwsza taka publikacja oparta na materiałach źródłowych oraz istniejących już opracowaniach traktujących o dziejach nieistniejącego już najważniejszego budynku władzy lokalnej na historycznej ziemi bytomskiej.
Wydana w formacie A5 na 48 stronach prezentuje wydrukowane w wysokiej jakości reprodukcje rycin, dokumentów i archiwalne fotografie. Zawarte ilustracje w większości nie były dotąd publikowane. Pochodzą z zasobów archiwum Państwowego w Katowicach i Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Muzeum Górnośląskiego oraz ze zbiorów prywatnych.
Autorzy publikacji – Jacek Maniecki oraz Marek Wojcik, współtwórcy projektu Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury – przedstawiają szczegółowy rys bytomskiego ratusza na przestrzeni różnych epok, od pierwszych wzmianek w XIV wieku, aż do zniszczenia budynku podczas walk wojennych w styczniu 1945 roku.
Oprócz szczegółowych opisów książka zawiera wysokiej jakości ilustracje Szymon Zmarlicki /Foto Gość Wśród podawanych informacji znalazły się ciekawostki dotyczące na przykład więzienia w ratuszowych piwnicach, osób zajmujących poszczególne pomieszczenia czy przeznaczonej na złom i odratowanej bramy – jedynego ocalałego elementu ratusza, która do dziś zachowała się na cmentarzu przy ul. Staffa w Bytomiu.
Książka powstała z inicjatywy Fundacji Popularyzacji Dziedzictwa „Kruszce Śląska” z myślą o dotarciu do odbiorców wielu pokoleń, mając nadzieję na zajęcie tematem rodziców, dzieci oraz dziadków – zarówno stałych mieszkańców Bytomia i Śląska, jak i przybyszów oraz gości odwiedzających region z pobudek rodzinnych, turystycznych czy biznesowych.
Książkę można kupić w księgarni przy placu Kościuszki 10 w Bytomiu oraz w księgarni „Wiosna” przy ul. Karola Miarki 7 w Bytomiu.
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących historycznej architektury Bytomia? Zajrzyj na interaktywną mapę dostępną TUTAJ.