Nowy numer 39/2023 Archiwum

"Rodzina 500 plus" ma ruszyć od 1 kwietnia

Wnioski uprawniające do otrzymania świadczeń będzie można składać przez trzy miesiące.

O programie rządowym "Rodzina 500 plus" we wtorek w Katowicach mówił Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z wojewodą śląskim, przedstawicielami gmin i organizacji pozarządowych.

Program, jak zapewniał S. Szwed, obejmować ma każde drugie i kolejne polskie dziecko do ukończenia przez niego 18. roku życia. Warunkiem otrzymania comiesięcznych świadczeń przy pierwszym dziecku jest dochód nieprzekraczający 800 zł na osobę (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Aby skorzystać z programu, rodziny będą musiały złożyć wniosek oraz - w przypadku pierwszego dziecka - zaświadczenie o zarobkach. Mają na to czas od kwietnia do czerwca. Jeżeli w tym czasie wniosek nie zostanie złożony, dziecko pieniędzy nie otrzyma.

- To będzie czyste 500 zł na rękę, które nie będą wliczane do żadnych innych dochodów - tłumaczył Szwed, dodając, że niezamożne rodziny nadal będą mogły ubiegać się o zasiłki czy pomoc społeczną.

Na program budżet państwa zapewnić chce 17 mld zł, w przyszłorocznym budżecie na ten cel przeznaczyć ma ponad 22 mld zł. Województwo śląskie otrzyma 1,6 mld zł.

Świadczenia wypłacać mają przede wszystkim GOPS oraz MOPS. W skrajnych sytuacjach urzędnicy pieniądze będą mogli zastąpić świadczeniami rzeczowymi.

W tym tygodniu projekt konsultowany jest w różnych miejscach Polski, następnie będzie czas na nanoszenie poprawek. Z początkiem lutego odbędzie się posiedzenie rady ministrów i skierowanie projektu do sejmu.

Do jego realizacji potrzebne będzie zatrudnienie ok. 7 tys. nowych pracowników oraz uproszczenie skomplikowanych procedur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast