Wszystko wskazuje na to, że pomimo trudnych sytuacji, zwłaszcza w kopalniach węgla kamiennego, rok 2015 będzie najbardziej bezpiecznym w historii powojennego górnictwa.
- W tym roku odnotowaliśmy znaczne zmniejszenie liczby wypadków o 50 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Do naszego wyznaczonego celu: „zero wypadków przy pracy w górnictwie” co prawda jest jeszcze daleko, ale już jest widoczna poprawa bezpieczeństwa - cieszył się podczas barbórkowej uroczystości prezes WUG, Mirosław Koziura.
W piątek w sali audytoryjnej Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyła się Barbórka Wyższego Urzędu Górniczego. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pracowników nadzoru górniczego z całej Polski, największych przedsiębiorstw górniczych, a także producentów maszyn i urządzeń, pracowników ośrodków naukowych i uczelni wspierających przemysł wydobywczy oraz stowarzyszeń pracodawców górniczych, instytucji współpracujących z WUG i central górniczych związków zawodowych.
WUG nadzoruje ponad 7000 zakładów górniczych, które zatrudniają około 206 tysięcy pracowników, z czego około połowa pracuje w czynnych kopalniach węgla kamiennego.
WUG to jedyny w Polsce centralny urząd administracji rządowej, który jest usytuowany poza Warszawą. Nadzoruje wydobycie wszelkiego rodzaju kopalin.
- 1 kwietnia bieżącego roku rozpoczął działalność Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku. Objął on nadzór nad firmami prowadzącymi prace geologiczne oraz eksploatację kopalin na terenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego a także na obszarach morskich RP. W działalności gdańskiego OUG bardzo istotne są także kwestie nadzoru nad bezpieczeństwem działań związanych z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów na obszarach morskich w związku z wejściem w życie dyrektywy Unii Europejskiej - podsumował Mirosław Koziura.