Czy możemy spojrzeć Chrystusowi w oczy?

Bp Jan Kopiec zainaugurował w gliwickiej katedrze Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy chrztu Polski.

Uroczystość składała się nieszporów, podczas których biskup przekazał proboszczowi parafii katedralnej zapaloną świecę, oraz Eucharystii z pokropieniem wiernych wodą święconą i odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego.

Świeca jubileuszowa ustawiona została obok chrzcielnicy w prezbiterium kościoła. Takie same świece otrzymały wszystkie diecezje w Polsce.

– Ta świeca, w którą będziemy się wszyscy wpatrywali przez cały rok, niech będzie dla nas ciągle nie tyle wyrzutem sumienia, ale bardzo pozytywnym impulsem. Żeby ona nas zapraszała. Spoglądajmy na owoce chrztu, który przyjęliśmy. Spoglądajmy na owoce tego przymierza, które z Chrystusem, naszym Panem, zawarliśmy. Bądźmy pojętnymi uczniami – mówił w homilii podczas Mszy św. bp Jan Kopiec.

Czy możemy spojrzeć Chrystusowi w oczy?   Bp Jan Kopiec okadza świecę jubileuszową Klaudia Cwołek /Foto Gość Nawiązując do przyjęcia chrztu przez Mieszka, podkreślił, że samą historią się nie żyje. – Trzeba żyć treścią tego, co w minionych czasach działo się, i co otrzymaliśmy, nasze dzisiejsze pokolenie, 1050 lat po tamtym odważnym akcie. I tym, czym my dzisiaj potrafimy napełniać siebie i nasze społeczeństwo. Dzisiaj jest okazja, aby samemu sobie zadać pytanie, czy po tylu stuleciach zdajemy dobrze egzamin. My, pokolenie już drugiego tysiąclecia chrztu naszej ojczyzny, naszych przodków i także nas samych. Czy wypełniamy te zadania, nad którymi Chrystus pochylał się, by nas doprowadzić do siebie i dalej posyłać, byśmy plon obfity przynosili.

Bp Kopiec kilkakrotnie zadał zgromadzonym pytanie, czy możemy i będziemy mogli spojrzeć Chrystusowi w oczy. Podał też różne myśli do rachunku sumienia.

– Bo to, co nam bardzo mocno zagraża, to ideologizowanie nawet naszej własnej wiary. Gdy mamy gotowe recepty, gotowe formuły i nimi obracamy na różne sposoby, żądając dla siebie jakiejś tam aprobaty i akceptacji, uważamy, że jest wszystko w porządku – mówił.

Oprawę muzyczną nieszporów przygotowali Chór i Schola Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach pod dyrekcją Brygidy Tomali. Wykonano melodie skomponowane przez Bogdana Stępnia, organistę katedralnego. Liturgię Eucharystii animowali członkowie Przymierza Rodzin "Mamre", a całość przygotował ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny.

Czy możemy spojrzeć Chrystusowi w oczy?   Świeca jubileuszowa 1050. rocznicy chrztu Polski ustawiona została obok chrzcielnicy w prezbiterium katedry Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..