Nowy numer 21/2022 Archiwum

Dekalog współpracy dla regionu

Marszałek Saługa chce współpracy z nowym rządem. W 10 punktach przedstawia jej zakres.

"Śląskie ponad podziałami. Dekalog współpracy dla regionu" to zestaw dziesięciu obszarów kluczowych z perspektywy województwa śląskiego, które według marszałka Wojciecha Saługi powinny stać się przedmiotem wspólnej pracy.

Ogłosił je w czwartek, w dniu zaprzysiężenia parlamentu i objęcia mandatów przez posłów i senatorów. Wśród nich 68 reprezentować będzie województwo śląskie.

Dekalog marszałka mówi m.in. o restrukturyzacji górnictwa oraz ustanowieniu metropolii śląskiej.

- Znamy te tematy od dawna, ale teraz jest dobry moment, by przedyskutować je razem i zaproponować optymalne rozwiązania. Potrzebujemy dialogu i wspólnych działań ponad podziałami - przekonywał W. Saługa.

Wśród propozycji znalazły się także prośba o wsparcie dalszego rozwoju infrastruktury oraz rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Mowa jest również o kwestiach dotyczących likwidacji "bomb ekologicznych" i integracji wewnętrznej województwa, co stanowi odpowiedź na głosy nawiązujące do ewentualnego podziału regionu.

Marszałek Wojciech Saługa zaznaczył, że tego typu propozycje nie sprzyjają jedności regionu i umacnianiu jego silnej pozycji gospodarczej.

Podkreślił jednocześnie konieczność zmian w systemie sprawiedliwego podziału pieniędzy przeznaczonych na służbę zdrowia, naukę i współfinansowanie kultury. Zapowiedział także spotkanie z parlamentarzystami w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama