Nowy numer 25/2018 Archiwum

Wawrzyn za przeszczep twarzy

Prof. Adam Maciejewski z zespołem z gliwickiego Centrum Onkologii uhonorowani.

Wawrzyn Lekarski, czyli najwyższe odznaczenie Śląskiej Izby Lekarskiej, lekarze z gliwickiego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie - przyjęli 21 października na uroczystości w Domu Lekarza w Katowicach. Statuetkę odebrał lider zespołu - prof. Adam Maciejewski.

Nagrodzeni zostali za przeprowadzenie pionierskiego, pierwszego na świecie przeszczepu twarzy ratującego życie. Profesor Maciejewski z zespołem chirurgów i anestezjologów dokonali tego w 2013 roku.

Ocalili w ten sposób 33-letniego Grzegorza Galasińskiego, któremu w czasie pracy większą część twarzy odcięła maszyna do cięcia bruku.

- Ta operacja obiła się szerokim echem na całym świecie. Środowisko Śląskiej Izby Lekarskiej uznało to za wydarzenie przełomowe w historii medycyny - mówił przed wręczeniem nagrody dr Jacek Kozakiewicz, prezes Izby.

Prof. Maciejewski z zespołem zostali także nagrodzeni za kontynuację swoich prac w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej i technik mikronaczyniowych. M.in. wiosną 2015 roku udało się im przeprowadzić pierwszy na świecie przeszczep narządów szyi z krtanią, tchawicą, gardłem, przełykiem, tarczycą, mięśniami i skórą.

Zespół prof. Adama Maciejewskiego uhonorowany 21 października 2015 r. Wawrzynem Lekarskim   Zespół prof. Adama Maciejewskiego uhonorowany 21 października 2015 r. Wawrzynem Lekarskim Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma