Dwa dni wycieczek i warsztatów dla dzieci – śladami historii, którą chciano wymazać.
Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęcone będą żydowskiej przeszłości Gliwic i regionu. – W Polsce już od kilkunastu lat obserwujemy swoisty renesans kultury żydowskiej. Organizowane są festiwale, mamy wytyczane szlaki turystyczne, restaurowane synagogi i cmentarze. Coraz większy nacisk kładzie się w szkołach na edukację o wielokulturowej historii lokalnej. Jeszcze 25 lat temu ten temat nie istniał w debacie publicznej, a tym bardziej w szkole czy codziennym życiu. Dziś eksplorujemy tę zapomnianą kartę przeszłości, odpowiadając na własną ciekawość – podkreślają organizatorzy. W programie (19 i 20 września) Muzeum w Gliwicach proponuje m.in. wycieczki piesze na terenie miasta oraz wycieczki objazdowe po województwie – wszystko śladami Żydów.
Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny, ale liczba uczestników ograniczona, obowiązuje więc wcześniejsza rezerwacja miejsc. Program dostępny jest na stronie muzeum.gliwice.pl.
Rezerwacja miejsc: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 231 38 55 oraz e-mail: gddk2015@gmail.com (z podaniem nazwy i godziny wybranej wycieczki, liczby biletów, imienia, nazwiska oraz numeru telefonu). Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Przy wejściu na cmentarze żydowskie mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy. Na rynku i w kilku innych miejscach centrum można też zobaczyć plakaty, które wyznaczają żydowski szlak w mieście.
Galeria ta ma charakter informacyjno-edukacyjny i jest znakiem rozpoznawczym tegorocznych XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Jego partnerami są Stowarzyszenie „Pamięć – Zikaron”, Fundacja „Brama Cukermana”, Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty” oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się