GN 28/2018 Archiwum

Handlarz "Mocarzem" na wolności

Już 317 osób zatrutych dopalaczami trafiło do szpitali w woj. śląskim.

We wtorek decyzję o wypuszczeniu na wolność poszukiwanego od soboty 20-latka zatrzymanego w poniedziałek podjął Sąd Rejonowy Katowice-Zachód. Zastosowano wobec niego wolnościowy środek zapobiegawczy - poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł - tłumaczy komisarz Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji.

W dniu zatrzymania w mieszkaniu 20-latka policjanci znaleźli 144 gramów "Mocarza". Razem z nim zatrzymano wtedy dwie inne osoby. W kolejnych dniach przechwycono również kilka adresowanych do niego paczek, także zawierających dopalacze.

Policja do tej pory w regionie zatrzymała 13 osób, kilka z nich ma na razie status świadków. Tymczasowo aresztowano trójkę z nich. W samych Katowicach zatrzymano 6 osób. Dwoje podejrzanych objęto policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi w kwocie 5 i 10 tys. zł. Obowiązuje ich również zakaz opuszczania kraju. O losie pozostałych zatrzymanych zdecyduje katowicka prokuratura.

W środę po raz pierwszy obradować ma kierowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty zespół roboczy. Ma on m.in. przygotować działania profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży.

Specjalną infolinię uruchomił też Główny Inspektor Sanitarny. Pod numerem: 800 060 800 można uzyskać informacje dotyczące skutków zażywania dopalaczy i poznać sposoby leczenia uzależnienia. Za pośrednictwem infolinii można również przekazywać informacje, które mogą ułatwić organom ścigania dotarcie do osób handlujących dopalaczami.

Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, od czwartku do wtorku w całym regionie odnotowano 247 przypadków zatruć dopalaczami. Najwięcej w Katowicach - 194, dalej w Częstochowie - 29, w Sosnowcu - 21 i w Bielsku-Białej - 3.

W poniedziałek odbyło się też  posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Piotra Litwy.

W pierwszym półroczu (do 13 lipca) zarejestrowano już 905 przypadków zatruć dopalaczami. W całym roku ubiegłym takich przypadków było 602. Wśród zatrutych najwięcej jest nieletnich i młodych: od 15. do 19. roku życia - 260 osób. W przedziale wiekowym 20-24 było 187 takich przypadków.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Hydrus
    15.07.2015 11:55
    Jak zwykle - góra urodziła mysz. Czyli odtrąbiono sukces, napisały o tym gazety, podały stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe. A teraz gościa się wypuściło i dalej będzie handlował. A za jakiś czas się go ponownie zatrzyma i ogłosi kolejny "sukces władzy w walce z dopalaczami". A najlepiej tuż przed wyborami - niech społeczeństwo wie jak władza dba o nie.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma