Nowy numer 21/2018 Archiwum

To miasto ma szczęście do ludzi

Dr Beata Chodór, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii i Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze są laureatami Wyróżnienia św. Kamila, co roku przyznawanego w Zabrzu.

Statuetki św. Kamila wręczone zostały 11 lipca podczas uroczystości, która odbyła się w Teatrze Nowym. Wyróżnienia przyznawane są osobom i instytucjom działającym na rzecz miasta. W tym roku wręczone zostały po raz piętnasty.

Dr Beata Chodór ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu doceniona została za stworzenie i realizację programu opieki nad dziećmi po przeszczepach serca nie tylko w swoim ośrodku, ale w całym kraju. Za oddanie chorym dzieciom i wsparcie udzielane ich rodzinom. W laudacji podkreślono jej stałą dostępność dla nich i umiejętność przekładania na prosty język zawiłych terminów medycznych. 

Odbierając statuetkę, laureatka podkreśliła udział wielu innych osób współpracujących z nią w ramach tego programu. – Nie żyjemy na pustyni. Jesteśmy wśród ludzi i to oni nas kształtują – zaznaczyła.

Uhonorowano również współpracującą ze ŚCCS Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Za działania wspierające polską kardiochirurgię i wprowadzanie do praktyki chirurgicznej nowoczesnych technik i technologii ratujących ludzkie życie. Pracującej w ścisłej współpracy z ośrodkami szpitalnymi, przede wszystkim zabrzańskim. Fundacja założona w 1991 roku przez prof. Zbigniewa Religę, od początku jest związana z Zabrzem i promuje to miasto. W imieniu fundacji nagrodę odebrał jej dyrektor generalny dr Jan Sarna.

Wyróżnienia św. Kamila przyznawane są od 2001 roku, do tej pory otrzymało je 42 osoby i instytucje   Wyróżnienia św. Kamila przyznawane są od 2001 roku, do tej pory otrzymało je 42 osoby i instytucje Mira Fiutak /Foto Gość Trzecie wyróżnienie przyznane zostało Komitetowi Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze za wieloletnią i skuteczną walkę o byt lokatorów mieszkań pohutniczych, których „sprzedano” razem z ich lokalami. Sytuacja ta dotyczyła ponad 1800 mieszkańców. – Chcę podziękować wszystkim dzielnym ludziom, którzy tworzyli ten komitet. To wyróżnienie traktujemy niemalże jak zabrzańskiego Nobla – powiedziała prezes komitetu Elżbieta Adach.  

A potem wspominała: – Był rok 1998, późna jesień, w sercach lęk: sprzedali nas, co teraz będzie. Powstał komitet i zaczęliśmy się bronić. Potem media zainteresowały się problemem – opowiadała podczas gali. Wspominała bezskuteczne szukanie pomocy u przedstawicieli władz państwowych. W końcu po latach pomoc przyszła na szczeblu samorządu. Miasto wykupiło już ponad tysiąc mieszkań pohutniczych. Elżbieta Adach dziękowała za to prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik. Działania zabrzańskiego komitetu stały się wzorcem dla innych w walce o prawa osób pokrzywdzonych w podobny sposób.

– Dziękuję wam za życie z pasją. To miasto ma szczęście do ludzi. Znam efekty pracy wszystkich wyróżnionych i dziękuję za to, że dzięki wam promowaliśmy nasze miasto – powiedziała podczas wręczenia statuetek prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wyróżnienia św. Kamila przyznawane są od 2001 roku, do tej pory otrzymało je 42 osoby i instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia społeczne. Św. Kamil jest patronem Zabrza od 1996 roku.

Jutro, w niedzielę w kościele św. Kamila o godz. 12.15 zostanie odprawiona Eucharystia w intencji świętującej odpust parafii kamiliańskiej i całego miasta.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma