GN 3/2021 Archiwum

Gdzie spędzić wakacje? W akademii!

Jest w czym wybierać. Malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia… A wszystko we wnętrzach klasztorno-pałacowych pocysterskiego opactwa i w otaczającym je parku.

Po raz drugi w czasie wakacji w Starym Opactwie w Rudach odbywają się spotkania z różnymi formami sztuki. W tym roku zajęcia warsztatowe w ramach Letniej Akademii Sztuki zaplanowane zostały w lipcu. Jutro są zajęcia z malarstwa, a w piątek z architektury.

- Akademia ma na celu wypromowanie młodych talentów poprzez zaproponowanie im udziału w różnych warsztatach. Zaczynając od klasycznego rysunku a kończąc na fotografii. Każdy dzień to inna technika sztuki - mówi prowadzący zajęcia Grzegorz Tomasiak, plastyk i grafik w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym w Rudach.

W tym roku pojawiły się nowe techniki, takie jak collage, fotografia czy malarstwo tablicowe.

- Collage to wycinanie i wyklejanie, czyli ćwiczenia manualne, bo zauważamy, że dzieci zatracają te umiejętności. W dobie komputerów te proste czynność stwarzają co niektórym problem - zauważa prowadzący.

- Podobnie ćwiczeniem ręki będzie rzeźba, związana z nauką rozprowadzania gliny, ale też wrażliwości twórczej. Głównie skupimy się na płaskorzeźbach - dodaje.

Na warsztatach z fotografii i wideo będzie okazja do poznania zasad kompozycji zdjęcia oraz tworzenia animacji poklatkowych na bazie rysunku.

- Na zajęciach z malowania na deskach, które będą nawiązywać do pisania ikon, chcemy pokazać jak powstaje pigment. Z czego się go pozyskuje, na bazie czego rozprowadza się. Zanim uczestnicy zaczną malować, będzie trochę wprowadzenia, żeby zobaczyli, jak powstaje kolor. Może pójdziemy do parku, sami poszukamy barwnika, żeby wykorzystać potem ten pigment w pracy - mówi Grzegorz Tomasiak.

Akademia jest dla wszystkich, i dla dzieci, żeby chcą bawić się sztuką i uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów do szkół artystycznych.

- Wtedy główny temat zajęć jest korygowany indywidualnie dla każdego. W zależności od wieku, predyspozycji i potrzeb poszczególnych uczestników. Chcemy zebrać w tym miejscu różne talenty naszego regionu - mówi prowadzący o akademii.

Jak pokazały ubiegłe wakacje, w zajęciach uczestniczyły też dzieci i młodzież spoza Rud i najbliższej okolicy. Z wielu miast, z Gliwic, a nawet spod Katowic. W ubiegłym roku na koniec Letniej Akademii Sztuki prace, które powstały można było oglądać na wystawie w Starym Opactwie.

Uczestnicy warsztatów na miejscu dostają materiały plastyczne potrzebne na zajęcia. Na fotograficzne można przynieść aparat, ale jeśli ktoś go nie ma, też będzie miał co robić.

Zajęcia rozpoczynają się o 9.00, a kończą o 11.45. Jutro, 2 lipca są warsztaty z malarstwa, 3 lipca - to architektura, 8 lipca - grafika, 9 lipca - collage, 10 lipca - fotografia i wideo, 15 lipca - rzeźba, a 16 lipca - malarstwo tablicowe. Szczegółowe informacje na: www.rudy-opactwo.pl, a zapisy: e-mail: rudy.opactwo@gmail.com

Natomiast od 4 do 6 sierpnia w parku otaczającym Stare Opactwo w Rudach odbędzie się plener malarski. Szczegółowe informacje wkrótce na stronie internetowej opactwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama