Co wyjdzie z połączenia biblioteki i galerii hadlowej? W CH FORUM w Gliwicach ruszyła pierwsza na Śląsku i prawdopodobnie druga w Polsce biblioteka zlokalizowana w takiej przestrzeni.
Biblioforum już otwarte!
GliwiceTV
W Biblioforum, bo tak została nazwana placówka Miejskiej Biblioteki Publicznej, czytelnicy mogą wypożyczać nie tylko książki, ale także audiobooki i czytniki e-booków. Jedno z pomieszczeń służy jako pokój gier, gdzie udostępniane są planszówki oraz konsola PlayStation. Odwiedzający mają do dyspozycji również laptopy oraz urządzenia all-in-one, a w czytelni wystawiana jest aktualna prasa.
Odwiedzający znajdą tu zarówno przestronną i relaksującą czytelnię, jak i wąskie zakamarki pomiędzy bibliotecznymi regałami Szymon Zmarlicki /Foto Gość
Nowy punkt biblioteczny już w te wakacje planuje kilka projektów kulturalnych i edukacyjnych. Od lipca MBP zaprasza na wykłady w ramach cyklu "Czytanie Umysłu". Psycholodzy oraz logopeda co miesiąc poprowadzą zajęcia wspierające w rozwiązywaniu problemów dzieci i dorosłych. W projekt włączą się też specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.
W Biblioforum rozpocznie też działalność Gliwicka Edukacyjna Galeria Ekslibrisu, w której co dwa miesiące prezentowana będzie nowa ekspozycja. Grupy zorganizowane oraz miłośnicy grafiki i książek mogą wziąć udział w prelekcjach prowadzonych przez specjalistów dzięki współpracy z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Z kolei porozumienie biblioteki z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej zaowocuje kolejnymi wystawami.
W miesiącach wolnych od szkoły na dzieci czekają pełne atrakcji "Piegowate wakacje" – to m.in. wspólne czytanie, rysowanie komiksu, szukanie skarbów czy wykonanie makiety rafy koralowej.
Nowa placówka mieści się nad częścią gastronomiczną CH FORUM Szymon Zmarlicki /Foto Gość Bibliotekarze zapowiadają, że po wakacjach rozpoczną się comiesięczne zajęcia o problemach osób z niepełnosprawnością prowadzone w ramach współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7. Ich celem będzie uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na problemy tych osób. Natomiast szkoły i przedszkola otrzymają foldery z ofertą zajęć literackich i warsztatów.
Nowa punkt jest otwarty 7 dni w tygodniu. W poniedziałki, czwartki i niedziele od 12.00 do 20.00, a we wtorki, środy, piątki i soboty od 9.00 do 20.00. Korzystanie ze zbiorów i usług jest bezpłatne.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej placówki oraz na Facebooku.