Trwa Rok Rogerowski poświęcony zmarłemu 150 lat temu lekarzowi i społecznikowi.
W pocysterskim opactwie w Rudach otwarta została wystawa przybliżająca postać Juliusza Rogera oraz działalność miejscowego chóru, który obchodzi 70. rocznicę powstania. Jej koncepcję opracowali Gabriela Donga, jedna z chórzystek, i Grzegorz Tomasiak z Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.
„Doktor medycyny, entomolog, odkrywca i badacz przyrody, etnograf, zbieracz i wydawca zbioru pieśni śląskich, inicjator budowy szpitali, humanista, prekursor przyjaźni polsko-niemieckiej, społecznik i opiekun ubogich, a przede wszystkim przyjaciel ziemi rybnicko-raciborskiej i zamieszkujących ją ludzi” – czytamy na wystawie. To wszystko o jednym człowieku, który żył niespełna 46 lat.
Julius Augustus Roger urodził się w 1819 roku w Niederstotzingen koło Ulm w Wirtembergii. Wstąpił do seminarium duchownego, ale z powodu stanu zdrowia musiał opuścić tę drogę. Studiował medycynę, uzyskał stopień doktora i w 1847 roku trafił do Rud, gdzie trzeba było ratować ludzi podczas epidemii tyfusu plamistego o szczególnie ciężkim przebiegu na ziemi raciborskiej. Tutaj rozwinął działalność lekarską, zapamiętany jako człowiek niezwykle wrażliwy Wystawa w Starym Opactwie Klaudia Cwołek /Foto Gość na cudze nieszczęście. Co więcej, deklarował (nie po raz pierwszy), że najbiedniejszych będzie leczył za darmo. Odpowiadając na potrzeby, postanowił stworzyć system lecznictwa publicznego. Zainicjował budowę nowego szpitala w Rudach oraz rozbudował, zreorganizował i przejął kierownictwo w przyklasztornym szpitalu w Pilchowicach. W niedalekich Lyskach zajmował się sierocińcem, a w Rybniku dzięki jego staraniom zbudowano szpital dla kobiet, którego otwarcia, niestety, nie doczekał.
Wystawa przybliża także pozamedyczne osiągnięcia Rogera. Zasłynął między innymi z tego, że zbierał i popularyzował śląskie pieśni. Stał się więc naturalnym patronem rudzkiego chóru, któremu poświęcona jest w druga część ekspozycji. Ma ona charakter multimedialny; oglądając ją można słuchać śpiewu chóru. Od 1983 r. dyrygentem Chóru im. Juliusza Rogera jest dr hab. Krystyna Lubos. Wśród cennych eksponatów znalazł się dokument z 1946 roku potwierdzający wpis chóru do związku kół śpiewaczych, a także zdjęcie w strojach ludowych w latach 50. XX wieku na centralnych dożynkach w Warszawie.
Chór im. Juliusza Rogera na próbach spotyka się w Szpitaliku Rogera. Wystawę można zwiedzać w niedziele od 13.30 do 17.00.