Nowy numer 3/2019 Archiwum

Apelacja SONŚ oddalona

Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej ma być rozwiązane. Jego władze zapowiadają kasację do Sądu Najwyższego, chcą też odwołać się do ETPC w Strasburgu.

Sąd Rejonowy w Opolu stowarzyszenie rozwiązał w styczniu tego roku. Zarządził także jego likwidację. Swoją decyzję oparł o postanowienia Sądu Najwyższego z grudnia 2013 r. Uznał on wtedy, że Ślązacy nie są odrębnym narodem oraz że nie można SONŚ  zarejestrowanać w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą.

W czwartek Sąd Okręgowy w Opolu oddalił apelację stowarzyszenia i podtrzymał decyzję sądu rejonowego.

"W związku z niekorzystną dla naszego Stowarzyszenia decyzją sądu informujemy, że nadal konsekwentnie będziemy dochodzić swoich racji w zgodzie z prawem obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Pragniemy też nadmienić, że wyrok ten nie jest dla nas w najmniejszym stopniu zaskoczeniem, gdyż wpisuje się w ciąg poczynań o charakterze politycznym a nie czysto prawnym" - napisali w specjalnym oświadczeniu Piotr Długosz, przewodniczący SONŚ oraz Jerzy Ciurlok, rzecznik SONŚ.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy