Nowy numer 42/2018 Archiwum

Śląskie: nie chcą murów między subregionami

Jest pierwsza reakcja na wejście RAŚ do koalicji rządzącej województwem śląskim: powstała Inicjatywa CBS.

Jej inicjały - CBS - pochodzą od nazw miast Częstochowa - Bielsko-Biała - Sosnowiec. Tworzą je bezpartyjni samorządowcy ze stowarzyszeń: Mieszkańcy Częstochowy, Niezależni.BB i Niezależni Sosnowiec.

Domagają się, żeby władze województwa nie zapomniały o „nieśląskich” częściach województwa śląskiego. Niepokoi ich wejście do rządzącej województwem koalicji Ruchu Autonomii Śląska.

„Rozumiemy, że obszar administracyjny województwa śląskiego, zwłaszcza poza jego granicami, postrzegany jest głównie przez pryzmat Górnego Śląska - jego pięknej i bogatej historii, ale i problemów wynikających z jego społeczno-gospodarczego charakteru. Często jednak zapomina się o istnieniu takich subregionów jak Podbeskidzie, Ziemia Częstochowska i Zagłębie” - napisali członkowie Inicjatywy CBS w nadesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.

Samorządowcy z Inicjatywy CBS chcą też sprawiedliwego podziału środków na inwestycje, kulturę, edukację i służbę zdrowia. „Wśród mieszkańców naszych miast i subregionów dominuje wrażenie, że dotychczas instrumenty te są wykorzystywane raczej do wzmacniania pozycji Górnego Śląska niż do zrównoważonego rozwoju całego województwa” - stwierdzają. Stanowczo sprzeciwiają się też budowaniu w województwie śląskim „murów między poszczególnymi subregionami, faworyzowaniu jednych przed drugimi i tworzeniu atmosfery nieufności”.

Na następnej stronie – pełna treść oświadczenia.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy