Nowy numer 30/2021 Archiwum

RAŚ znów we władzach województwa śląskiego?

Dołączenie do koalicji zaproponowała autonomistom śląska Platforma Obywatelska.

Platforma Obywatelska zaprasza polityków Ruchu Autonomii Śląska do współrządzenia regionem. Koalicja w Sejmiku Województwa Śląskiego miałaby teraz liczyć aż cztery ugrupowania: PO, PSL, SLD i RAŚ.

RAŚ miał współrządzić województwem śląskim już w zeszłym roku, zaraz po ostatnich wyborach samorządowych. Wtedy jednak Platforma w ostatniej chwili wycofała się z koalicyjnej oferty - według nieoficjalnych informacji, pod naciskiem przeciwnego związkowi z RAŚ prezydenta Komorowskiego. Obecna oferta śląskiej PO dla autonomistów jest zapewne związana z wyborczą porażką Bronisława Komorowskiego i ze zmianą układu sił w tej partii.

Także w RAŚ nie było jednomyślności, czy wchodzić w koalicję z PO. Przeciwny rozpoczęciu rozmów na ten temat był przewodniczący Jerzy Gorzelik, ale został przegłosowany na zarządzie RAŚ. Trwają już koalicyjne negocjacje. Według nieoficjalnych informacji, jeden z polityków RAŚ - mówi się o Henryku Merciku - miałby otrzymać miejsce w Zarządzie Województwa Śląskiego.

RAŚ współrządził już regionem w poprzedniej kadencji, ale zerwał tę koalicję w 2013 r., kiedy marszałkiem województwa śląskiego był Mirosław Sekuła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama