Nowy numer 38/2021 Archiwum

Muzyka jest trudną drogą przejdź do galerii

W bazylice w Rudach odbyła się VI Diecezjalna Pielgrzymka Chórów.

–  Pielgrzymka jest wspólnym dziełem referatu ds. muzyki kościelnej naszej diecezji i Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Okręgu Gliwicko-Zabrskiego. Duża część chórów, które są dzisiaj obecne wśród nas należy do tegoż stowarzyszenia – mówił ks. Adam Kozak, organizator pielgrzymki.

Było to już szóste takie spotkanie, w którym wzięło udział osiem chórów. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Kutrowski  z diecezji legnickiej, zajmujący się muzyką kościelną i historią cystersów. W homilii przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który powiedział kiedyś, że muzyka sakralna może mieć i faktycznie ma ważne zadanie, by sprzyjać odkrywaniu na nowo Boga, ponownemu zbliżeniu się do orędzia chrześcijańskiego i tajemnic wiary.

Podczas Mszy chóry wykonały wspólny repertuar, dyrygowała prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, a na organach grał Bogdan Stępień. Wśród chórów obecny był także miejscowy Chór im. Juliusza Rogera, który dzień wcześniej świętował w Rudach swoje 70-lecie.

– Muzyka jest trudną drogą, która wymaga wiele samozaparcia. Ale jak się osiągnie ten szczyt doskonałości brzmieniowej i wykonawczej to wtedy naprawdę cieszymy się oglądaniem, można powiedzieć, Pana Boga z bliska – powiedział ks. A. Kozak, składając życzenia solenizantom. Wśród podziękowań, wiele ciepłych słów skierował pod adresem ks. Rafała Wyleżoła, proboszcza i kustosza rudzkiego sanktuarium, który od początku wspierał organizację diecezjalnej pielgrzymki chórów, a wkrótce opuści Rudy i będzie proboszczem w Lisowicach. Zebrani podziękowali mu oklaskami.

Po Mszy świętej krótki koncert wykonał Chór „Skowronek” z Gierałtowic, który został niedawno przyjęty do Gliwicko-Zabrskiego Okręgu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ma on ponad 100-letnią historią, działa przy ośrodku kultury i służy w czasie liturgii. Koncertuje w kraju i zagranicą, jest laureatem licznych nagród. Należy do Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.

W pielgrzymce udział wzięły:

  • Chór Katedralny pod dyrekcją prof. dr hab. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody
  • Chór „Cantabile” z parafii św. Anny w Gliwicach–Łabędach pod dyrekcją Lilianny Czajkowskiej
  • Chór „Cantemus” z parafii św. Antoniego w Gliwicach–Wójtowej Wsi pod dyrekcją Jakuba Turkiewicza
  • Chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach pod dyrekcją Joanny Pudlik
  • Chór „Skowronek” z Gierałtowic pod dyrekcją Beaty Stawowy
  • Chór „Sośnica” z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach–Sośnicy pod dyrekcją Anny Kwiatkowskiej
  • Chór św. Cecylii z parafii św. Anny w Zabrzu pod dyrekcją Jolanty Jońcy
  • Chór im. Juliusza Rogera z Rud pod dyrekcją Krystyny Lubos.

Muzyka jest trudną drogą   Chór "Skowronek" z Gierałtowic Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama