W bazylice w Rudach odbyła się VI Diecezjalna Pielgrzymka Chórów.
– Pielgrzymka jest wspólnym dziełem referatu ds. muzyki kościelnej naszej diecezji i Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Okręgu Gliwicko-Zabrskiego. Duża część chórów, które są dzisiaj obecne wśród nas należy do tegoż stowarzyszenia – mówił ks. Adam Kozak, organizator pielgrzymki.
Było to już szóste takie spotkanie, w którym wzięło udział osiem chórów. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Kutrowski z diecezji legnickiej, zajmujący się muzyką kościelną i historią cystersów. W homilii przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który powiedział kiedyś, że muzyka sakralna może mieć i faktycznie ma ważne zadanie, by sprzyjać odkrywaniu na nowo Boga, ponownemu zbliżeniu się do orędzia chrześcijańskiego i tajemnic wiary.
Podczas Mszy chóry wykonały wspólny repertuar, dyrygowała prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, a na organach grał Bogdan Stępień. Wśród chórów obecny był także miejscowy Chór im. Juliusza Rogera, który dzień wcześniej świętował w Rudach swoje 70-lecie.
– Muzyka jest trudną drogą, która wymaga wiele samozaparcia. Ale jak się osiągnie ten szczyt doskonałości brzmieniowej i wykonawczej to wtedy naprawdę cieszymy się oglądaniem, można powiedzieć, Pana Boga z bliska – powiedział ks. A. Kozak, składając życzenia solenizantom. Wśród podziękowań, wiele ciepłych słów skierował pod adresem ks. Rafała Wyleżoła, proboszcza i kustosza rudzkiego sanktuarium, który od początku wspierał organizację diecezjalnej pielgrzymki chórów, a wkrótce opuści Rudy i będzie proboszczem w Lisowicach. Zebrani podziękowali mu oklaskami.
Po Mszy świętej krótki koncert wykonał Chór „Skowronek” z Gierałtowic, który został niedawno przyjęty do Gliwicko-Zabrskiego Okręgu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ma on ponad 100-letnią historią, działa przy ośrodku kultury i służy w czasie liturgii. Koncertuje w kraju i zagranicą, jest laureatem licznych nagród. Należy do Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.
W pielgrzymce udział wzięły: