Nowy numer 29/2021 Archiwum

Zmarł ojciec prof. Wenanty Zubert

Wybitny znawca prawa kanonicznego, wykładowca wielu uczelni i panewnicki franciszkanin. Miał 80 lat.

Ojciec prof. dr hab. Bronisław Wenanty Zubert był ekspertem w dziedzinie prawa kanonicznego, wykładowcą wielu wyższych uczeni. W zakonie franciszkańskim spędził 63 lata. Zmarł 30 maja 2015 r.

Bronisław Zubert urodził się 28 kwietnia 1935 r. w Katowicach-Ochojcu. Do nowicjatu Ojców Franciszkanów Prowincji Wniebowzięcia NMP wstąpił w 1952 r. i przyjął imię Wenanty. 14 sierpnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Kontynuował studia na KUL w Lublinie (gdzie później też pracował) oraz na Uniwersytetach w Monachium i Nijmegen (jako stypendysta). Habilitował się w 1981 r. na podstawie pracy „Wiedza konieczna o heteroseksualności i trwałości małżeństwa w nauce prawa kanonicznego i jurysprudencji (1517-1917). Studium historyczno-prawne”, za którą otrzymał w 1985 r. nagrodę rektora KUL. W 1992 r. uzyskał tytuł profesora.

Pracował m.in. na KUL w Lublinie, gdzie kierował Katedrą Prawa Sakramentów i Instytutów Życia Konsekrowanego. Wykładał też w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach, w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, kierował Katedrą Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego w Opolu. Przez ćwierć wieku, aż do 2009 roku, kierował Katedrą Prawa Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Ojciec profesor należał do kilku towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, Towarzystwa Kanonistów Polskich, Societas Humboldtiana Polonorum z siedzibą w Poznaniu, Consotiatio Internationalis pro Studio Iuris Canonici Promovendo (Rzym) oraz Iuris Medii Aevi Consotiatio (Waszyngton-Monachium).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama