Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
      • Bielsko-Żywiecka
      • Elbląska
      • Gdańska
      • Gliwicka
      • Katowicka
      • Koszalińsko-Kołobrzeska
      • Krakowska
      • Legnicka
      • Lubelska
      • Łowicka
      • Opolska
      • Płocka
      • Radomska
      • Sandomierska
      • Świdnicka
      • Tarnowska
      • Warmińska
      • Warszawska
      • Wrocławska
      • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → To armia, której boi się szatan

To armia, której boi się szatan przejdź do galerii

Fenomen na światową skalę. Tysiące mężczyzn wypełniają kalwaryjskie wzgórze w Piekarach Śląskich.

 
Mężczyźni w Piekarach Śląskich Aleksandra Pietryga /Foto Gość
3m 14s

Wśród pielgrzymów są także górnicy ciężko poszkodowani w ubiegłorocznej tragedii na kopalni "Wesoła", którzy po długim leczeniu powoli wracają do zdrowia. Metropolita katowicki w ich imieniu podziękował ratownikom górniczym, którzy ich uratowali oraz siemianowickim lekarzom walczącym o ich życie. Wspomniał także o trwającej akcji ratowniczej na kopalni "Wujek" - "Ruch Śląsk". - Trwa tam zmaganie o odnalezienie dwóch górników: Lecha i Marcina.

Tegoroczny kaznodzieja kard. Gerhard Müller w homilii podkreślił, że każdy ochrzczony ma być prawdziwym świadkiem Boga, który jest Miłością. - Dziś trzeba z odwagą wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego i potwierdzać swoją przynależność do Kościoła. Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje tego świadectwa ze strony chrześcijan - mówił. - Człowiek niejednokrotnie stwarza sobie różnego rodzaju "cielce ze złota", rzeczywistości, które zajmują miejsce Boga w jego życiu. Niejednokrotnie człowiek - pełen bólu i rozdarcia wewnętrznego, pełen zagubienia i problemów - będzie ulegał różnym podszeptom „tego świata” i będzie szedł w kierunku złudnych miraży. Nikt i nic jednak nie jest w stanie obdarzyć człowieka miłością równą z tą, którą ukazał Bóg, który jest Miłością - zaznaczał. - Szukajmy prymatu ducha! Przecież Bóg jest! Bóg daje nam siebie! Bóg wyznacza jasne zadania! Bóg wreszcie tyle razy daje nam dowody swej miłości!

Szef Watykańskiej Kongregacji Wiary wygłosił homilię i przewodniczył Mszy w języku polskim. - Tajemnica Trójcy Świętej to wielka Tajemnica Miłości. Bóg zawsze kocha! Zawsze kocha! - powtórzył kard. Gerhard Müller.

- Tu, na tym wzgórzu, my biskupi mamy potwierdzenie naszej działalności duszpasterskiej - powiedział kard. Stanisław Dziwisz. - Tyle pielgrzymek odbyłem u boku Jana Pawła II, ale nigdzie na świecie nie spotkałem takiej pielgrzymki, jak tutaj w Piekarach Śląskich. Budzi się coś nowego!

Pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich trwają nieprzerwanie od 1947 roku. Pierwsza pielgrzymka do Matki Bożej Piekarskiej odbyła się z inicjatywy biskupa śląskiego Stanisława Adamskiego. W czasach komunizmu to właśnie piekarskie wzgórze stanowiło azyl wolności społecznej i religijnej.

- Osobiście bardzo lubię pielgrzymować - mówi Krzysztof Posmyk, menedżer IT w dużej firmie korporacyjnej. - Ten czas w drodze daje możliwość oddania się całkowicie modlitwie i refleksji, co w życiu codziennym jest trudne.

Krzysztof jest mężem i ojcem sześciorga dzieci - w tym trzech synów. Chłopcy towarzyszą tacie w drodze. - Oprócz wszystkich innych ważnych powodów, dla których wprowadzam dzieci w praktyki religijne, piesza pielgrzymka jest świetną okazją, żeby spędzić z dziećmi trochę czasu i budować więź: ojciec-syn razem z Panem Bogiem.

Do Piekar pielgrzymują też młodzi mężczyźni. Czy tak tradycyjny kształt pobożności dziś jeszcze się sprawdza? - To jedna z trudniejszych form nawiązywania relacji z Bogiem – mówi 18-letni Karol Dolibóg. – Kiedyś nie rozumiałem, dlaczego tata zabiera nas na pielgrzymkę do Piekar. Dopiero kiedy osobiście doświadczyłem, że Matka Boża się mną opiekuje, poczułem, że chcę iść się z nią spotkać.

Czytaj także:

  • Bóg patrzy oczami Ślązaka
  • Kard. Dziwisz: Młodzież budzi społeczeństwo
  • O odnowę naszych sumień
  • Jest jeden Bóg i nie ma innych
  • Ratuj mnie!
  • Męska armia maszeruje
  • Pamięci zamordowanych górników
« ‹ 1 2 › »
Męska pielgrzymka do MB Piekarskiej - cz. 1

WIARA.PL DODANE 31.05.2015 AKTUALIZACJA 01.06.2015

Męska pielgrzymka do MB Piekarskiej - cz. 1

Odbyła się 31 maja 2015 roku. ​Zdjęcia: Henryk Przondziono /Foto Gość  
Męska pielgrzymka do MB Piekarskiej - cz. 2

WIARA.PL DODANE 31.05.2015

Męska pielgrzymka do MB Piekarskiej - cz. 2

​Odbyła się 31 maja 2015 roku. ​Zdjęcia: Henryk Przondziono /Foto Gość  
Męska pielgrzymka do MB Piekarskiej - cz. 3

WIARA.PL DODANE 31.05.2015

Męska pielgrzymka do MB Piekarskiej - cz. 3

​​Odbyła się 31 maja 2015 roku. ​Zdjęcia: Henryk Przondziono /Foto Gość  
"Gość" i Radio eM w Piekarach

WIARA.PL DODANE 01.06.2015 AKTUALIZACJA 01.06.2015

"Gość" i Radio eM w Piekarach

​Tak pracowaliśmy na męskiej pielgrzymce w Piekarach Śl. Zdjęcia: Roman Krajewski /Foto Gość (1-21) i Henryk Przondziono /Foto Gość (22)  
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga

|

GOSC.PL 31.05.2015 12:00

publikacja 31.05.2015 12:00

4 FB tweetnij
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • MATKA SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ
  • PIEKARY MĘŻCZYZN
  • PIEKARY ŚLĄSKIE
  • PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN

Polecane w subskrypcji

  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Sprzedaż i wynajem na platformach internetowych. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
    • Finanse
    • Karol Białkowski
    Sprzedaż i wynajem na platformach internetowych. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
  • Przypadek Ryszarda S.
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Przypadek Ryszarda S.
  • Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X