Nowy numer 3/2019 Archiwum

Brak chętnych do nauki

Prawie 100 kolejnych szkół zniknie z edukacyjnej mapy województwa śląskiego. Informację potwierdziło Kuratorium Oświaty w Katowicach. Decyzje o likwidacji placówek samorządy wciąż tłumaczą niżem demograficznym.

Wiadomo już, w których szkołach na Śląsku 1 września nie zabrzmi pierwszy dzwonek. Kuratorium Oświaty w Katowicach przygotowało ostateczną listę likwidowanych placówek edukacyjnych. Większość z nich zostanie zamkniętych w wyniku reformy z 2011 roku, dotyczącej m.in. szkolnictwa zawodowego.

Większość samorządów tłumaczy się brakiem naboru, związanym z niżem demograficznym. Dyrektorzy szkół i nauczyciele, których w największym stopniu dotkną te decyzje, wskazują na krótkowzroczność tych działań. Podobna sytuacja miała miejsce przed kilku laty, gdy masowo likwidowane były przedszkola, a dziś jest problem ze znalezieniem miejsca dla przedszkolaków. Co roku duża liczba 3- i 4-latków z powodu braku miejsc nie zostaje przyjęta do publicznego przedszkola. Dzieci te muszą zostać umieszczone w prywatnej placówce.

O zamknięciu szkoły decyduje samorząd miasta. Postanowienie musi być zgłoszone najpóźniej sześć miesięcy przed terminem planowanej likwidacji. Samorządowcy muszą także poinformować o swojej decyzji rodziców uczniów oraz kuratorium oświaty. Kurator wydaje opinię negatywną lub pozytywną dla uchwały, która jednak nie jest wiążąca dla samorządu. W przypadku negatywnej opinii może on, ale nie musi rezygnować z planów zamknięcia danej szkoły.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy