W Gliwicach trwa Pasja Młodych. Około 180 osób uczestniczy w kilkunastu różnych warsztatach tematycznych.
Od rana młodzi rozwijają swoje zainteresowania, praktycznie przygotowując się w ten sposób do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się również w diecezji. Trzydniowa Pasja Młodych organizowana jest po raz drugi.
W tym roku tematy warsztatów jeszcze bardziej skoncentrowane są na praktycznych zadaniach związanych z przyjęciem gości ŚDM. Wcześniej wśród osób z parafialnych centrów przeprowadzona została ankieta. Mogli w niej wskazać dziedziny, które ich szczególnie interesują. Pojawiły się więc np. warsztaty dla liderów, umiejętności interpersonalnych, animacji gier i zabaw, a warsztaty muzyczne zostały ukierunkowane na emisję głosu, przygotowanie śpiewów i grup muzycznych w parafii. Na warsztatach grafiki komputerowej uczą się wykorzystania programów do tworzenia ulotek i plakatów promujących wydarzenia związane z ŚDM.
Katarzyna Murek jest odpowiedzialna za sekcję strategiczną diecezjalnego Centrum ŚDM, a w czasie Pasji Młodych za sprawy organizacyjne, przy wsparciu 25 wolontariuszy. Sekcja strategiczna odpowiada za dni w diecezji, atrakcje turystyczne dla gości i pozyskiwanie środków
Pracuje w biurze podróży, więc jej doświadczenia zawodowe bardzo się tu przydają. Wcześniej pomagała przy organizacji wyjazdów na spotkania ŚDM. Sama była na dwóch - w Kolonii i Madrycie. Ciepło wspomina spotkanie przygotowane przez Niemców.
– Było przepięknie i bardzo dobrze zorganizowane, również dni w diecezji Essen, które przeżywaliśmy. Chciałabym, żeby nasi goście też zapamiętali nas jako dobrych gospodarzy. Poznali trochę naszą kulturę, polską kuchnię, zwłaszcza śląską. Zobaczyli, że Śląsk to nie tylko węgiel i brud. Ale przede wszystkim, żeby zbudowały się więzi. Ciepłe relacje w gośćmi i żeby to zapadło im w sercu. Chciałabym, żeby udało się nam zburzyć negatywne stereotypy, które za granicą krążą o Polakach – mówi Katarzyna Murek.
Praktyczne ćwiczenia na warsztatach języka migowego Mira Fiutak /Foto Gość – Warsztaty Pasji Młodych były przygotowywane pod potrzeby wolontariuszy parafialnych centrów ŚDM i do nich w pierwszej kolejności kierowane – mówi ks. Artur Pytel, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Jest ich sporo, a akcent położony jest przede wszystkim na zdolności manualne, przygotowanie artystyczne i na zajęcia pomagające w nawiązaniu kontaktu z gośćmi, odnalezieniu się w tej nowej sytuacji – wyjaśnia.
Aga Brzezinka i Dominika Nowak z Bytomia wybrały warsztaty umiejętności interpersonalnych. – Chciałam poznać techniki wyrażania siebie, a poza tym myślałam o Światowych Dniach Młodzieży, które się zbliżają, bo moja rodzina zgłosiła się do przyjęcia gości. Otwartość i umiejętność komunikowania z innymi bardzo mi się przyda, zwłaszcza jeśli są to obcokrajowcy i trzeba się trochę bardziej wysilić. Te warsztaty dużo mi dały, np. jak nawiązać kontakt z kimś, kto jest nieufny, ma problem z otwarciem się – wymienia Aga.
- Nie mogę się już doczekać – mówi o przyszłorocznym spotkaniu w Krakowie Dominika. Nigdy nie była na ŚDM, zna te spotkania z telewizji i opowiadań innych. – Ludzie mówią o tej energii i radości ze spotkania z innymi. Na warsztatach mogłam nauczyć się, że komuś, kto jest zamknięty, brakuje mu tematu do rozmowy, pomóc przełamać pierwsze lody – wyjaśnia Cieszą się z możliwości dzielenia się swoją wiarą z innymi.
- Takie spotkania pokazanie jak dużo jest młodych ludzi, którzy wierzą w Boga, nie wstydzą się tego i chcą się tym dzielić z innymi. Tym że Bóg jest i że nas kocha - dodaje Ola Sobieszek z Zabrza. W ubiegłym roku była na warsztatach teatralnych, teraz wybrała te same co Aga i Dominika. Chociaż bez problemu staje przed publicznością na scenie, to uważa, że przydadzą jej się warsztaty związane z komunikacją z ludźmi,
Jeszcze dzisiaj o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II zaplanowana jest rozmowa młodzieży z bp. Gerardem Kuszem pt. „Zapytaj biskupa”. Po niej w katedrze Wieczór Zatrzęsienia Serc – modlitewne spotkanie w ramach duchowych przygotowań do ŚDM.
Natomiast jutro, w Niedzielę Palmową młodzież o godzinie 14.00 spotyka się w kościele Wszystkich Świętych. W procesji z palmami przejdzie do katedry na Eucharystię sprawowaną przez gliwickich biskupów.
Warsztaty dla liderów to zajęcia zaproponowane w tym roku przez samych uczestników Mira Fiutak /Foto Gość